RETRO : FILMTEST
Kodak Ektar 100 Professional leveres som 35mm film for 36 eksponeringer , 120-film samt bladfilm i 4x5 ". I katalogen nevnes også andre bladfilmformater .
rettighetene til teknologi og materialer for konsumentfilm fra det konkursrammede Kodak . I dag lager Kodak Alaris under markedsnavnet Kodak Professional en rekke negativfilmer for profesjonelle og amatører i farger og sorthvitt , og én diasfilm , Ektachrome E100 .
PLUSS :
• Meget finkornet og skarp negativfilm
• Godt utvalg formater
• God kontrast og høy fargemetning
• Meget god eksponeringstoleranse
• Kan presses pluss / minus 2-3 trinn
MINUS :
• Dyr i innkjøp
• Noe fargekorrigering kan være nødvendig
Fotomag mener :
En virkelig fin fargefilm som yter motivene rettferdighet , med høy oppløsning og god fargemetning . Egner seg til mange oppgaver , men den litt kjølige fargetonen er mindre egnet til portretter . Kan kreve litt av fotograf og skanner for å utnyttes fullt ut , men da har filmen også mange kvaliteter å by på .
Skanning og gjengivelse Kodak Ektar 100 Professional krever som alle andre negative fargefilmer en del av både utstyret og operatøren for å gi optimale skanninger . Vi anbefaler absolutt en god filmskanner fremfor planskanner , selv om Ektar 100 i 120-format kan gi OK resultat med profesjonelle planskannere med programvare for å vende negativfilmer , som Epson Perfection V850 Pro . Vi har selv brukt vår gamle men fremdels meget gode Nikon CoolScan IV ED . Når dette skrives , er vi i gang med å teste kameraskanning med Valoi easy35 , som vi kommer tilbake til i en senere utgave av Fotomag .
Siden Ektar 100 er en negativ fargefilm som fremkalles i C-41-prosess , er det nå ganske lett å få fremkalt filmen , hvis man da ikke ønsker å gå i gang med det selv . Det er også en film som ved behov kan benyttes med støv- og flekkfjerningsrutiner som Digital ICE som både Nikon Coolscan og flere Epson-skannere tilbyr .
Ektar 100 har 100 ISO som standard følsomhet , men tåler en del god del overeksponering , til og med litt undereksponering med fortsatt godt resultat . FIlmen er ikke billig , men til sitt bruk har den meget gode egenskaper .
KODAK EKTAR 100 PROFESSIONAL
TYPE : |
100 ISO , 120 / 35mm , blad negativ fargefilm |
FREMKALLING : |
C-41 |
FORMAT : |
Småbilde , 36 x 24mm |
120-film : 56mm bredde |
Bladfilm *, 4x5 " |
EKSPONERINGER : |
Småbilde : 36 bilder på en rull |
120-film : fra 6 x 4,5 til 6 x 9cm |
Bladfilm : 1 bilde per blad / ark |
PROSESS : |
Kodak Flexicolor og tilsvarende |
KARAKTERISTIKK : |
Ultra-finkornet og skarp |
PRIS ( ENKELTRULLER ): |
ca . 200 – 250 ,– |
IMPORTØR : |
Focus Nordic |
LENKE : |
www . kodakprofessional . com |
*) Bladfilm også i andre formater enn 4x5 " |
SOMMERUTGAVE Nr . 4 - 2024
63