Fotomag 4/2022 | Page 32

TESTER

Sigma fp L

Multimediekamera på leting etter publikum

Ingen skal beskylde Sigma for å dilte etter konkurrentene . Som objektivprodusent har de i senere år utviklet produkter som har utfordret markedslederne , ofte med ukonvensjonelle grep . Men det er som kameraprodusent Sigma virkelig går mot strømmen .
Av Toralf Sandåker

Det er ti år siden sist Sigma lanserte et speilreflekskamera . Sigma SD1 Merrill så i hvert fall ut som et konvensjonelt kamera . Men også der viste Sigmas ingeniører at de gikk egne veier . Innmaten bestod av den famøse Foveon X3 CMOS-brikke , med tre lag à 15 Mp og totalt 45 millioner sensorer .

Det ville være en overdrivelse å si at det ble en suksess , og den opprinnelige skyhøye prisen hjalp ikke på populariteten . Heller ikke Sigmas egen SA-fatning , som ingen andre kameraer enn Sigmas egne benyttet . Årene etter utviklet Sigma en rekke mer eller mindre originale kameraer , også i utseende , med Foveon X3-CMOS og SA-fatning , til de i 2018 slo pjaltene sammen med Leica og Panasonic og gikk ‘ all in ’ for den Leica-utviklede
SOMMERNUMMER Nr . 4 - 2022
32