Fotomag 4/2021 | Page 67

retro
Foto : chamillew - stock . adobe . com
Interessen for analog fotografi øker stadig . Og tilbudet av film og fremkalling blir stadig bedre i hele landet .

Når sølv blir til gull

Neida , vi har ikke gitt oss over til alkymistene . Vi sikter selvsagt til fotografi med sølvholdig film og fotokjemi , som har overlevd dommedagsprofetene , og nekter å dø .
Av Toralf Sandåker

Nå blir et stadig vanskeligere å få tak i gode analoge kameraer i topp stand . Det lages ikke mange av disse lenger , og det er ofte 15 – 20 år eller mer siden de som finnes på bruktmarkedet , ble produsert . Da er det ikke rart at godbitene blir gull verd .

En stund tydet mye på at det skulle bli stadig vanskeligere å få tak i film og fremkalling også .
Men nå ser det ut til å ha snudd . Delvis takket være små oppstartfirmaer , ofte med folk som har lang erfaring med fotokjemi , og delvis etter påtrykk fra entusiaster , som etterspør filmtyper og fremkalling , men også mørkeromsprodukter og -tjenester . De gamle kameraene støver ikke langer bare ned , flere og flere blir tatt i bruk .
Vi i Fotomag merker godt denne økende interessen , og bruker selv stadig oftere filmkamera når vi fotograferer til eget bruk .
Derfor er vi glade for å kunne by på denne førsteutgaven av vår oversikt over hvor du får kjøpt film og fremkalling i Norge . Den er sikkert ikke komplett , neppe heller uten feil , men vå håper leserne vil tipse oss så vi kan forbedre den .
SOMMERNUMMER Nr . 4 - 2021
67