OPTISKE FILTRE
Lofoten. Til venstre: NiSi System V7, NiSi Filter Nano IR ND64, TrueColor CPL og GND8( 0.9) Soft. Til høyre: Uten filter. Foto: Bjørn Joachimsen.
mange kameraer en begrensning på maksimalt 30 sekunder lukkertid i automatisk eller manuelt eksponeringsprogram. Hvis dette gjelder ditt kamera, må du arbeide med kameraet i B-innstilling( bulb) når du ønsker å eksponere lenger enn den begrensningen ditt kamera har. I slike situasjoner kan det være nyttig med en fjernkontroll med timerfunksjon, slik at du får presis kontroll også over de lange eksponeringstidene.
I manuelt eksponeringsprogram er det enklest å finne frem til riktig eksponering ved å ta et opptak uten filter og deretter benytte NiSi sin eksponeringskalkulater for beregne eksponeringstid med ND-filter. Denne kalkulatoren finnes som en app for Android og iOS og kan benyttes sammen med NiSi Bluetooth Remote Control for enda enklere og raskere arbeid.
Filterkombinasjoner I mange situasjoner, ikke minst innen landskapsfotografering, har man behov for å benytte flere filtre samtidig. Jeg ender ofte opp med å benytte både ND, GND og TrueColor CPL-filter til et opptak. I slike situasjoner er det NiSi System V7 som fungerer best, siden man kan kombinere alle disse filtertypene uten å måtte inngå kompromisser eller oppleve begrensninger.
I eksemplet øverst på siden er dette tilfelle.
Jeg benyttet TrueColor CPL-filter for å dempe refleksene i svaberget og vannet i forgrunnen. På den måten ble også fargene i forgrunnen mer fremtredende. Videre benyttet jeg ND-filter for å oppnå en utjevning av de små krusningene i vannet i forgrunnen, samt bølgene i mellomgrunnen. For å unngå at himmelen og sjøen ble for lys i forhold til forgrunnen monterte jeg også et GND 0.9( ND8) Soft. Dette gjorde at den øvre delen av bildet ble eksponert 3 trinn mørkere enn resten av bildeflaten.
En NiSi V7 filterholder har 3 spor for å sette inn kvadratiske eller rektangulære filtre. I tillegg kan et TrueColor CPL-filter monteres inni filterholderens monteringsring, bak selve filterholderen. Dette gjør at du kan rotere CPL-filteret uavhengig av holderen og filteret som står montert i denne. Dette er en meget praktisk løsning som fungerer godt i bruk.
Nordlysfotografering Det kan kanskje virke overraskende på mange at man kan ha nytte av filter i forbindelse med nordlysfotografering. Selv har jeg med hell benyttet både GND-filtre og Natural Night-filter når jeg har fotografert nordlyset. Jeg forsøker ofte å finne muligheter for å speile nordlyset i stille vann eller blank is. Det kan gi spennende virkninger. For å oppnå en bedre balanse mellom nordlyset og speilbildet av det, benytter jeg
MARS Nr. 2- 2025
50