Samyang AF 24-60m F2.8 FE
OBJEKTIVTESTER
Samyang AF 24-60m F2.8 FE
Vidvinklet standard-zoom
Koreanske Samyang AF 24-60m F2.8 FE er laget i samarbeid med den tyske meritterte objektivprodusenten Schneider-Kreuznach. Det har vært vellykket før, som f. eks. med ultravidvinkel-zoomen Samyang AF 14-24mm F2.8, også den for Sony. Klarer de å følge opp med den nye AF 24-60m F2.8 FE?
Av Toralf Sandåker
Det er litt uklart nøyaktig hva samarbeidet mellom Samyang og Schneider-Kreuznach i praksis innebærer, men det som er åpenbart at det er Samyang i Korea som produserer og markedsfører objektivet. Vi antar at det ligner tilsvarende samarbeid mellom f. eks. Sony og Zeiss eller Panasonic og Leica. I de tilfellene bidrar hhv. Zeiss og Leica for enkelte teknologier og optisk know-how, mens den japanske produsenten både konstruerer og produserer produktene.
Samyang AF 24-60m F2.8 FE er både prismessig og fysisk et interessant alternativ for Sony-brukere som zoom for normalområdet. Det er også prisgunstig. Med god lysstyrke og vidvinkel til 24mm er det nyttig til landskap og innendørsfotografering, samtidig som det gir kort telefotoeffekt. Siden mange kameraer i dag har mer enn høy nok oppløsning, er det også lett å kunne beskjære enda mer hvis ikke 60mm rekker på telefotoområdet. Men alt står jo og faller på kvalitet og pris.
VINTERUTGAVE Nr. 1- 2026
96