TESTER
CMOS-brikken til Nikon Z50 II er grunnleggende identisk med bildebrikken som er brukt på bl . a . Nikon D500 , D7500 , Z50 , Zfc og Z30 . Men nytt her er at Z50 II bruker samme Expeed 7-prosessor som Z8 , Z9 og Z6 III , og har dermed tilgang til flere av de samme egenskapene som disse , bl . a . kontinuerlig autofokus med motivsporing .
selve bildebrikken har også « fulgt med i tiden », men det henger mest sammen med prosessorkraften . Det ser vi først og fremst på graden av linjeforskyving , eller rullende lukker . Da D500 kom , var den tidlig ute i sin klasse med å støtte 4K video , riktignok bare med 30 bps og ytterligere 1,5x beskjæring . Z50 II klarer 4K i fullbredde med 30bps og med 60 bps og 1,44x beskjæring .
Målt mot de profesjonelle fullformatkameraene er disse tallene ikke så imponerende . Men Z50 II gir seg heller ikke ut for å være et profesjonelt kamera .
Det er kjent betjening for tidligere Nikon-brukere , men her er også en ny ‘ Picture Control ‘ -knapp foran stillbilde / video-bryteren .
Det er , og det markedsføres som , et kompakt speilløst entusiastkamera , og like mye for familie- og reisefotografen som den litt mer ambisiøse . Dessuten : et kamera som f . eks . skal følge med på barns hurtige lek kan virkelig få nok å prøve seg på .
Mer video De siste årene har etterspørselen etter videoegenskaper økt merkbart . Og i utviklingen av Z50 II har Nikon forbedret disse betydelig . Den nye prosessoren gir her sitt bidrag . Vi har nevnt 4K i full bredde , men for kvalitetens del er støtte for 10-bit Hybrid Log Gamma ( HLG ) like viktig . Denne standarden gir muligheten til å fange
VINTERUTGAVE
Nr . 1 - 2025 35