Fotomag 1/2018 | Page 72

Nikon AF-S Nikkor 70-200mm F2.8E FL ED VR
test 72

Nikon AF-S Nikkor 70-200mm F2.8E FL ED VR

Kryss i alle viktige ruter

Uendelig mange utgaver av Nikons 70 – 200 mm f / 2.8 har blitt produsert. Nå tror vi det blir en stund til neste, for denne har truffet blink.
Av Toralf Sandåker

Dette er den klassiske telezoomen som alle systemer må ha. Det er også ett av de objektivene et system blir målt på. En hver sport-, reportasje- og naturfotograf med respekt for seg selv har en 70-200mm f / 2.8 i bagen.

Derfor henger også denne skalpen høyt. Hos mange er dette det aller mest brukte objektivet, hos andre er det en målestokk. Nikon har bommet et par ganger med sine 70-200 mm f / 2.8 – zoomer. En gang var det stativfestet som ikke leverte nok stabilitet. en annen gang var det problemer med å dekke fullformat på digitalkameraene uten kraftig vignettering.
Den tiden er tilbakelagt. Forløperen, AF-S Nikkor 70-200mm f / 2.8G ED VR II, var ingen sinke, og kunne sikkert duge lenge ennå. Men Nikon har hatt behov for å lage en ny serie objektiver med elektronisk blenderstyring. Med dagens ekstreme krav til oppløsning og teknisk bildekvalitet, ble den mekaniske blenderoverføringen Nikon har tatt med seg fra tidenes morgen, en ulmpe i lengden. Samtidig så Nikon seg i stand til å optimalisere 70-200-zoomen til fremtidens krav til høy oppløsning, filming og brukerkrav. Og det ser ut til at den nyeste utgaven leverer varene, punkt for punkt.
Nr. 1 – 2018