Fotomag 1/2017 | Page 56

tester – actionk amera 56
Sony FDR-X3000R har et tradisjonelt videokamera-utseende, langsgående med en liten skjerm som har små symboler. Kameraet leveres med en fjernkontroll som kan festes rundt armen.
I bruk Menyer og betjening føles gammeldags og lite intuitivt. En liten svarthvitt-skjerm på siden er full av kryptiske ikoner, og det finnes ingen plass til forklarende tekst. Her trengs det flere dypdykk i bruksanvisningen i tillegg til mye prøving og feiling før man lærer seg kameraet å kjenne. Menyene er heldigvis raske å navigere når man etter hvert har blitt vant til dem, men sammenliknet med f. eks GoPro Hero 5 Black oppleves utformingen av kamera og menyer her som en tung forelesning i eldre historie.
Andre småting som f. eks. å finne kameraets WiFi-passord skapte også unødvendig mye hodebry. Det logiske ville jo vært om kameraet viste oss passordet på skjermen, men nei. Dette står på en klistrelapp på innsiden av batterilokket. Ærlig talt, Sony!
Den medfølgende fjernkontrollen er på den andre siden både smart og praktisk. Her viser Sony at de faktisk kan godt design hvis de bare gidder, og om de hadde lagt samme arbeid i utformingen av selve kameraet og menysystemene hadde dette vært en åpenbar toppkarakter. Fjernkontrollen kan festes på håndleddet, eller på kamera / stativ med en liten tilleggsdings, og gir deg full kontroll over alle kamerafunksjoner, viser live video, og kan skru kameraet av og på. Den kan til og med brukes til å styre flere kameraer samtidig. Det er befriende å slippe mobiltilkobling hele tiden. I stedet for å miste mobilen nedover en fjellskrent kan du la den ligge i sekken mens du fjernstyrer kameraet med « klokka » du har på armen.
Et godt utvalg oppløsninger og bildefrekvenser er tilgjengelige, fra 4K i 30 bps via 1080p i opptil 120 bps og 720p i 240 bps. Man kan ta intervallopptak i 4K, videoloop og en funksjon Sony kaller « Motion Shot LE » som setter en bevegelsessekvens sammen til ett bilde. Kameraet har også en funksjon for strømming av direktevideo, og avanserte brukere vil sette pris på støtte for tidskode / brukerbit( TC / UB).
Nr. 1 – 2017