Edukacja – historia
i teraźniejszość
|4|
Musimy sobie i światu postawić pytanie, ile prawdy o strasznych doświadczeniach totalitaryzmu udało nam się przekazać młodszym pokoleniom. Myślę, że dużo, ale nie dość. Tutaj i teraz podjąć musimy – jako testament odchodzących już więźniów – decyzję o działaniu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Władysław Bartoszewski
Oświęcim, 27 stycznia 2005 r.
Międzynarodowe Centrum Edukacji
o Auschwitz i Holokauście zostało utworzone decyzją rządu polskiego w czerwcu 2005 roku. Pięć miesięcy wcześniej, 27 stycznia, podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, podpisy pod Aktem Założycielskim złożyli w imieniu byłych więźniów KL Auschwitz Simone Veil
i Władysław Bartoszewski.
Przy symbolicznym powołaniu do życia Centrum obecne były delegacje z ponad 40 państw. Pod Aktem Założycielskim podpisało się również ponad 200 innych byłych więźniów, tym samym wyrażając swoją wolę utworzenia
w Oświęcimiu takiego ośrodka edukacji. MCEAH jest częścią Państwowego Muzeum
Auschwitz-Birkenau.
Misją Międzynarodowego Centrum Edukacji
o Auschwitz i Holokauście jest uczenie
o tragedii Ofiar i historii ostatniego czytelnie zachowanego z wielkich ośrodków Zagłady. Autentyzm Auschwitz-Birkenau i świadectwo ocalałych mają umożliwić poznanie oraz zrozumienie mechanizmów rodzenia się nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu. Edukacja w Miejscu Pamięci ma skłaniać do refleksji nad znaczeniem naszej indywidualnej odpowiedzialności.
Siedzibą MCEAH jest zaadaptowany, historyczny budynek tzw. Starego Teatru. Znajdują się w nim m.in.: nowoczesna sala audytoryjna na prawie 200 osób, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka z czytelnią oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej.
Adaptacja budynku była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom
z Unii Europejskiej.