„ VOCEA TINERILOR – CUVINTE CARE UNESC EUROPA” Proiect transdisciplinar eTwinning la gimnaziu
Autor: Mateș Ionela Cristina, profesor Limba și literatura română, Liceul Tehnologic „ Moga Voievod” Hălmagiu, județul
Arad
Rezumat
Articolul prezintă un proiect transdisciplinar desfășurat în cadrul unei colaborări eTwinning, în care elevii de gimnaziu din România, Polonia, Italia și Grecia vor explora teme comune europene prin intermediul literaturii, istoriei și cetățeniei active.
Sub titlul „ Vocea tinerilor – cuvinte care unesc Europa”, proiectul va urmări dezvoltarea competențelor lingvistice, civice și digitale, prin activități colaborative bazate pe lectură, scriere creativă și dezbatere. Elevii vor produce texte literare și eseuri argumentative pe teme europene actuale, culminând cu un e-book colaborativ și o „ Constituție a elevului european”.
Argument
În contextul promovării valorilor europene și al nevoii de implicare activă a tinerilor în viața democratică, proiectul a fost gândit ca o punte între Limba și literatura română și disciplinele socioumane, cu scopul de a stimula gândirea critică, exprimarea liberă și cooperarea internațională.
Literatura este o resursă valoroasă pentru a înțelege și problematiza teme precum drepturile omului, identitatea europeană, diversitatea culturală.
Obiective
• Dezvoltarea competențelor de comunicare scrisă și orală în limba română și engleză;
• Promovarea lecturii prin texte cu tematică europeană;
• Înțelegerea valorilor europene: solidaritate, toleranță, libertate;
• Învățarea colaborativă și utilizarea tehnologiei în scop educativ;
• Formarea unui profil de elev european activ și responsabil.
Activități principale 1. Lecturi tematice și ateliere de interpretare
- Textele literare au inclus fragmente din „ Apelul la toleranță”( Elie Wiesel), poezii de Ana Blandiana și texte civice.
2. 2. Scriere creativă și eseuri argumentativ-reflexive- Elevii au scris scrisori către Europa, eseuri despre libertate și poezii despre identitate.
3. 3. Ateliere online cu parteneri europeni( eTwinning)- Sesiuni Zoom pentru prezentări și dezbateri tematice.
4. Realizarea unui produs final colaborativ- E-book bilingv și o „ Constituție simbolică a elevului european”.
Impact- 85 % dintre elevi vor declara că proiectul i-a ajutat să înțeleagă mai bine valorile europene.- Produsele vor fi prezentate comunității locale și părinților.- Elevii își vor îmbunătăți abilitățile digitale și lingvistice.
Concluzie Proiectul va dovedi că literatura poate deveni un instrument activ de formare civică, iar colaborarea europeană adaugă valoare în procesul educațional. „ Vocea tinerilor” este, de fapt, ecoul
118