FIB NR131 2021 | Page 117

115
en een jodium die pijn doet . De eerste gediplomeerde modelburgers krijgen een eigen post in Lunetten waar de gedemobiliseerde KNIL-militairen uit Ambon in kampementen bijeen worden gebracht .
Dieper in het land wordt de schedel opgegraven van de in 1296 overleden graaf Floris V . En ondertussen weet televisiepionier Erik de Vries , die sinds 1935 bij Philips in Eindhoven knutselt aan een groot experiment , dat zijn droom aanstaande is . Lopik bouwt een televisiezender . Maar vijf dagen nadat minister Jo Cals en pater
krijgt hij in de bestuurskamer een stoel , die wordt aangeschoven . Zijn vrouw zit dan al een uur aan de sherry . Als ze om elf ’ s avonds vanuit de kantine dronken naar huis gaan verscheurt hij het formulier met het delict en ondertekent een nieuwe . De voetbalwereld is nog één grote familie .
De suppoost in het stadion is een magistraat . Hij draagt een zwarte stationspet met daarop de naam van zijn club . Meestal in goudgele letters . Alle petten hebben een eigen nummer . De oudste suppoost staat bij de eretribune en heeft
een burgermeisje , dat hem slim op afstand houdt . Simon Vestdijk publiceert de roman ‘ De dokter en het lichte meisje ’, maar ondertussen zijn vakanties nog strontvervelende huifkartochtjes in Drenthe , die op een schillenwagen met zeildoek worden volbracht .
Zandvoort ziet de eerste bikini , maar op de ansichtkaarten met De groeten uit Rockanje is een dikke vrouw getekend in een enorm badpak terwijl ze betekenisvol tijdens het pootje baden een klein voorwerp in haar schepnetje heeft : haar man . Klein en mager . Alle families hebben

De suppoost in het stadion is een magistraat

Kors de Nederlandse televisie en daarmee meteen het bekende Nederlanderschap introduceren , gaat Anton Philips dood . Waarschijnlijk is hij geschrokken .
In 1951 is een scheidsrechter in voetbalkringen nog een autoriteit , die in de watten wordt gelegd . De maximale belediging die hij naar zijn hoofd geslingerd krijgt is krotenkoker . In zijn kleedkamer staat een gammel formicatafeltje , waarachter hij na het douchen naakt kan plaatsnemen om de uitslag te noteren . Als hij goed heeft opgelet , heeft hij die onthouden . Delicten noteert hij in foutloos Nederlands . Zodra hij schoongewassen te voorschijn komt een luizenbaan . Overal waar hij een hand ziet bewegen , hangt hij er de zijne geopend onder . Hij is hartelijk en omkoopbaar . Voor zijn gulste klanten heeft hij het beste plaatsje gereserveerd .
In 1951 gaat de latere burgemeester van Rotterdam André van der Louw volksdansen bij de Arbeiders Jeugd Centrale en wordt Nederland ingeënt tegen pokken . Finsterwolde krijgt de primeur van een communistische meerderheid in de gemeenteraad en in het dagblad Het Vrije Volk tekent de jonge cartoonist Dik Bruynestein de eerste voetballers . Grote oren worden bloemkooloren . Nekken en neuzen worden uitgerekt . Geen gebrek is meer veilig .
Op het Polygoon journaal zien we Prins Bernhard op Koninginnedag flirtend dansen met dan nog zo ’ n baas spelende tante met een hoofd vol krulspelden .
Maar de voetbalelftallen spelen het mooiste systeem dat er bestaat : 3-2-5 . Trainers roepen slechts ‘ hollen met die geit ’ en vinden verdedigen beledigend . Er is geen keeper die een achterbal uitschiet . Dat doet de back . Een back schaaft . Een uitdrukking die nu niet meer bestaat . Af en toe schaaft ook een stopperspil . De meest indrukkwekkende is Rinus Terlouw ( Sparta ), die in 1951 vier van de vier wedstrijden met het Nederlands elftal meespeelt . Dat doen ook : Loek Biesbrouck , Noud van Melis , Piet Kraak en Abe Lenstra . De Fries wordt in dat jaar als eerste tot Sportman van het Jaar gekozen . De op 8 augustus 1951 geboren Louis van Gaal is het thuis in de wieg hoorbaar niet eens met de keuze , maar kan dat nog niet goed onder woorden brengen . Jammer .
JAN D . SWART
GA-HET-NA / ANEFO
JAN D . SWART
GA-HET-NA / ANEFO