eTwinning elixír | Page 2

Program elektronickej spolupráce škôl v Európe

Pár slov na úvod

Prvé desaťročie, ktoré má program eTwinning za sebou, mu prinieslo významné postavenie v rámci všetkých európskych vzdelávacích programov. Jeho cieľom je predovšetkým umožniť žiakom a študentom získať schopnosti potrebné pre život, ktoré im umožnia ľahšie získať prácu po absolvovaní školy. V aktivitách projektu sa žiaci a študenti učia zručnostiam, ktoré si môžu skúsiť v reálnom medzinárodnom prostredí, získavajú motiváciu k učeniu sa cudzích jazykov, k medzipredmetovému komplexnému mysleniu, učia sa klásť otázky a byť otvorení novým poznatkom, byť nároční na svoju prácu. Byť samostatní a zodpovední za výsledky i spoločný pracovný tím. Sú to všetko vlastnosti, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj súčasnej spoločnosti.

Európska únia umožnila vznik tejto – ako sa ukazuje - veľmi úspešnej inicitívy v roku 2004, kedy sa začala realizovať myšlienka potreby celoživotného vzdelávania.

Postupne sa eTwinning menil a zdokonaľoval, stával sa otvorenou komunitou pre učiteľov Európy i niektorých spolupracujúcich susedských krajín.

eTwinning je iniciatívou Európskej komisie, je to európsky program spolupráce medzi materskými, základnými a strednými školami, ktorý používa v rôznej miere informačné komunikačné technológie. Pomocou nich sa učitelia a žiaci stretávajú, spolupracujú na spoločných úlohách, zabávajú sa, učia sa, súťažia, spoznávajú sa.

Je to nástroj pre učiteľov, ktorý im umožňuje zvyšovať ich profesionálne kompetencie hlavne v oblasti využívania moderných technológií vo vyučovaní, v zručnostiach potrebných pre tvorbu a realizáciu medzinárodných projektov. Portál eTwinning poskytuje on-line nástroje pre učiteľov na vyhľadávanie partnerských škôl, zostavovanie projektov, výmenu skúseností a nápadov, výmenu najlepších príkladov spolupráce a na okamžité nadviazanie spolupráce pomocou rôznych voľne dostupných nástrojov.

Spolupráca je najväčšia výzva súčasnosti. Projektová práca v tomto type projektu významne podporuje spoluprácu učiteľov v rámci školy aj medzi školami v Európe.

Tieto projekty predstavujú možnosť ako posilniť prvky moderného vyučovania a ako vniesť pozitívnu zmenu do škôl. Vyučovacie hodiny sú zaujímavé, prinášajú nové výzvy, majú taký účinok na žiakov, ktorého výsledkom je zanietenosť a motivácia.

Deti sa učia pomocou riešenia úloh a problémových situácií z reálneho života, môžu experimentovať a testovať rôzne prístupy, nachádzajú optimálne riešenia.

eTwinning

Strana 2