SÄHKÖÄ TARVITAAN MYÖS SÄHKÖVERKON ULKOPUOLELLA – VTT : N KOORDINOIMASSA PROJEKTISSA KEHITETTIIN UUTTA TEKNOLOGIAA SÄHKÖNTUOTANTOON ÄÄRIOLOSUHTEISSA
UUTIS VIRTAA
Palstalla yhteistyökumppanimme kertovat toiminnastaan .
SÄHKÖÄ TARVITAAN MYÖS SÄHKÖVERKON ULKOPUOLELLA – VTT : N KOORDINOIMASSA PROJEKTISSA KEHITETTIIN UUTTA TEKNOLOGIAA SÄHKÖNTUOTANTOON ÄÄRIOLOSUHTEISSA
Sähköverkon ulkopuolella on tuhansia linkkimastoja , sääasemia , rakennustyömaita , rautateitä ja muita kohteita , joissa tarvitaan pieniä määriä sähköä . VTT-vetoisessa projektissa havaittiin , että polttokennoteknologia mahdollistaa toimintavarman , etäohjattavan ja ympäristöystävällisemmän sähköntuotannon jopa vaikeakulkuisissa ääriolosuhteissa .
KUVA : PEXELS
“ KAASUA HYÖDYNTÄVÄ polttokennoteknologia osoittautui soveltuvan erittäin hyvin ääriolosuhteissa sijaitsevien kohteiden sähköistämiseen , aina 40 pakkasasteesta yli 50 asteen trooppisiin lämpötiloihin ”, RoRePower-projektin koordinaattorina toiminut VTT : n tutkimusprofessori Jari Kiviaho kertoo .
Perinteisesti vaikeakulkuisissa paikoissa tarvittava sähkö on tuotettu dieselgeneraattoreilla . Projektissa testatun kiinteäoksidipolttokennoteknologian hyötysuhde on parempi perinteisiin menetelmiin verrattuna , ja lisäksi biopohjaista polttoainetta käyttämällä sähköä voidaan tuottaa päästöttömästi syrjäisiinkin sijainteihin .
“ Tällä ratkaisulla on maailmanlaajuisesti jopa kymmeniä tuhansia potentiaalisia käyttökohteita . Suomessa tätä voidaan hyödyntää esimerkiksi sääasemien , syrjässä olevien liikennevalojen sekä rajavalvontaan käytettävien kameroiden sähköistämisessä sekä droonien lataamisessa ”, Kiviaho kertoo .
Polttokennoteknologian etu on myös huoltovapaus , sillä yhdellä tankkauksella pystytään tuottamaan sähköä pelkän etävalvonnan avulla jopa vuoden ajan . Järjestelmää voidaan käyttää myös rinnakkain esimerkiksi aurinkokennojen tai akuston kanssa .
Suomessa testikohteena toimi Karjaan Puhelimen datakeskus Kansainvälisessä projektissa testattiin polttokennolaitteistoa yli 50 kohteessa eri puolilla maailmaa . Suomessa laitteistoa testattiin Karjaan Puhelimen datakeskuksessa , jonka keskimääräinen sähköntarve oli alle 1 kW . SolydEran polttokennojärjestelmää koeajettiin kohteessa onnistuneesti noin kahden vuoden
ajan . Tänä aikana järjestelmä tuotti kaiken datakeskuksen tarvitseman sähkön Auris Energian toimittamalla kaasulla .
” Karjaan Puhelin on pitkään tutkinut ja ottanut käyttöön erilaisia vaihtoehtoisia energiamuotoja , kuten aurinkoenergiaa ja tuulivoimaa , mutta varavoiman osalta akut ovat olleet yleisin vaihtoehto . Kun VTT esitteli meille polttokennoprojektin , oli päätös mukaan lähtemisestä helppo . Tämä on ollut mielenkiintoinen projekti , joka on antanut paljon hyödyllistä tietoa polttokennoista sekä niiden eduista ja haasteista . Näen polttokennotekniikan tulevaisuuden oikein valoisana ”, kertoo Karjaan Puhelimen infra- ja kiinteistöpäällikkö Magnus Henriksson .
” Projekti osoitti , että kaasun ja polttokennon yhdistelmällä on potentiaalia haastavissa sähköistyskohteissa , kuten vaikeakulkuisissa , sähköverkon ulkopuolella sijaitsevissa paikoissa ”, Auris Energian varatoimitusjohtaja Perttu Lahtinen toteaa .
Projektissa kehitetyt ja testatut järjestelmät ovat nyt kaupallisia tuotteita ja ne soveltuvat erinomaisesti pienimuotoiseen sähköntuotantoon erittäin vaativissa olosuhteissa . n
RoRePower oli 4-vuotinen EU-rahoitteinen projekti , jonka tavoitteena oli kehittää ja testata pieniä voimanlähteitä vaikeakulkuisiin , sähköverkon ulkopuolella sijaitseviin etäohjattaviin kohteisiin . VTT : n lisäksi konsortiossa olivat mukana Sunfire , new enerday , SolydEra , EFCF ja 3E Energy . Projekti on saanut rahoitusta EU : n polttokenno- ja vetyyhteisyritykseltä sopimusnumerolla 824953 ja Horizon 2020 -tutkimus- ja innovointiohjelmasta .
Lähde : VTT
28 enertec 4 / 2024