11
Byť speleológom
je výzva
interview
Speleológ alebo jaskyniar je človek, ktorý sa zaoberá vznikom a výskytom jaskýň. My sme mali možnosť jedného z nich spoznať. Volal sa Gabriel Lešinský. Vďaka jeho pútavému výkladu a bohatým zážitkom sme mohli lepšie spoznať aspoň malý kúsok Slovenského krasu. Pri tejto príležitosti sme sa ho spýtali pár otázok.
Ako dlho sa venujete tomuto povolaniu?
Tomuto povolaniu sa venujem dlhých tridsať rokov.
Z toho vyplýva, že máte veľmi veľa skúseností a určite máte za sebou mnoho prehliadok. Viete nám povedať, koľko ich približne bolo ročne?
Tento rok ste moja prvá skupina, ktorej robím prehliadku, ale ročne ich robím približne dvadsať, pretože o to nie je veľký záujem a mládež sa viac zaujíma o iné veci.
Spomínali ste, že v Slovenskom krase sa nachádza množstvo jaskýň a zatiaľ objavených je 1100. Ste aj vy objaviteľom niekoľkých z nich? Ak áno, koľkých?
Áno, objavil som približne 50 jaskýň v rôznych nadmorských výškach.
Objav jednej jaskyne si žiada veľa úsilia. Viete nám povedať, koľko
kilometrov prejdete, kým nejakú nájdete?
Denne pri výskume prejdem desiatky kilometrov, ale pri objave jaskýň sme radi za každý meter či centimeter.
Vidím, že súčasťou vašej výstroje je aj batoh. Poviete nám čo obsahuje?
V mojom batohu nesmie chýbať niekoľko pomôcok. Sú to: statické lano, zápisník, GPS, geologický kompas, karabiny, popruhy, rukavice, prilba, čelovka, vysielačky, jaskyniarská výstroj, podkombinéza a kombinéza.
Táto práca mňa osobne veľmi fascinuje. Ale skôr ma zaujíma, čo fascinuje vás?
Pohyb. Neznáme veci, všetko čo vám hovorím sú vlastne vyskúmané veci, ja si nepotrebujem prečítať čo tu žije, ja tu žijem, vidím, čo tu je, čiže poznávam z prvej ruky. Nikto ti to nepovie, lebo to vidíš sama a je to úžasný pocit.
Tamara Kaňuchová, Kristína Jurčová, 9.A