Echa Dwójki 1/2011 | Page 3

Europejski Dzień Języków
26 września ( środa ) obchodziliśmy w szkole Dzień Języków Europejskich . Szkoła była udekorowana gazetkami klasowymi . Na drzwiach i ścianach wisiały również notki kulturowe oraz nazwy pomieszczeń szkolnych i przedmiotów w języku angielskim , niemieckim , francuskim , białoruskim , rosyjskim …. Jednocześnie komisja szkolna wyłoniła zwycięzców na najciekawszą gazetkę klasową . W stołówce szkolnej odbył się London Quiz , a także dyktando w języku angielskim . Na lekcjach języka niemieckiego w klasie IV i V również przeprowadzono dyktando . Dodatkowo odbyły się również prezentacje o Londynie i Rosji .

2011

Jak zapewne wielu z Was zauważyło , 19 września nasza szkoła uczestniczyła w międzynarodowej akcji ,, Sprzątanie świata ” (,, Clean up the World ”). Kilka klas wybrało się także na sprzątanie okolic szkoły , czy też dalszych terenów . Otrzymaliśmy rękawiczki i foliowe worki . Niektórzy twierdzili , że ,, bez sensu całe to sprzątanie ”, bo przecież po kilku dniach ludzie znów naśmiecą . Lecz czy chociaż przez te kilka dni nie warto popatrzeć na czysty las ? A może ktoś przejmie się losem naszego środowiska , może następnym razem pomyśli dwa razy zanim wyrzuci papierek po batonie na trawę . Chociażby dlatego jednego papierka , który zamiast pod nogami wyląduje w śmietniku , warto było wziąć udział w tej akcji . Bo robimy to przede wszystkim dla siebie !
Historia kampanii Akcja „ Sprzątanie świata ” rozpoczęła się w 1989 r . w Australii . Zapoczątkował ją żeglarz Ian Kiernan , który po rejsie dookoła świata był zszokowany ilością śmieci na naszym globie . Zorganizował więc w 1989 r . sprzątanie portu w Sydney , w którym udział wzięło aż 40 tys . osób . Już rok później w Australii został zorganizowany ” Clean up Australia Day ” („ Dzień sprzątania Australii ”), w którym udział brało już 300 tys . wolontariuszy . Akcja ta stała się tak popularna , że już w 1993 r . objęła inne państwa świata . Organizowana jest do dzisiaj , w trzeci weekend września w ponad 100 krajach i udział bierze w niej co roku ponad 35 mln ochotników . W Polsce odbywa się od 1994 r . a jej koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia . Po co ? Głównym celem i ideą kampanii nie jest wcale dosłowne zebranie śmieci z naszej planety . Akcja ta ma za zadanie uświadomić nam , że o środowisko trzeba dbać cały czas , że nie należy go sprzątać , tylko po prostu – nie zaśmiecać . Bo dbanie o przyrodę leży tylko i wyłącznie w naszym interesie . Ziemia bez człowieka przetrwa , ale człowiek bez niej – nie .
3
ANEE