Antioxidanty pôsobia väčšinou spoločne , hoci ešte neexistuje žiadny celkový prehľad ich „ spolupôsobenia “.
Výskumy vykonávané na zvieratách ukázali , že ak pôsobí spoločne niekoľko antioxidantov , celkový ochranný účinok je väčší ako pri samotnom pôsobenie každého z nich . Ide o takzvaný Antioxidačný synergizmus .
Podstatou antioxidačného synergizmu je skutočnosť , že účinky spojených antioxidantov sú väčšie , ako by sme očakávali podľa súčtu účinkov jednotlivých antioxidantov . Ako podľa rovnice 1 + 1 = 3 .
Táto koncepcia sa stala dôležitým prvkom vo výžive , pretože zaviedla princíp tímovej súčinnosti do teórie nutrientov všeobecne a antioxidantov zvlášť .
Príčinná podstata synergizmu tkvie v tom , že niektoré antioxidanty sú účinnejšie proti niektorým voľným radikálom , zatiaľ čo iné sú efektívnejšie proti iným voľným radikálom . Synergizmus posilňuje každý článok v reťazci .
Ako jeden zo vzorov " ideálneho " jedálnička obsahujúceho dostatok antioxidantov je jedálniček človeka , žijúceho v stredomorskej oblasti .
Stredomorský jedálniček je možné charakterizovať ako vyváženú stravu , ktorej základ tvorí zelenina , obilniny , strukoviny , ovocie , olivový olej a uprednostňovanie rýb pred ostatnými druhmi mäsa .
Táto strava obsahuje malé množstvo nasýtených mastných kyselín ( konzumuje sa malé množstvo červeného mäsa ) a veľké množstvo
25