Dvojičkovo č. 2/2014 | Page 5

zaujímavosti

5

02/2014

Tehotenstvo

Tehotenstvo s dvojčatami prebieha ako každé iné, vo väčšine prípadov je však rizikové. Mamička býva viac sledovaná, ale inak všetky vyšetrenia prebiehajú ako pri jednopočetnom tehotenstve.

Je väčšou záťažou na organizmus, budúce mamičky by sa mali viac šetriť a nebrať rady lekárov na ľahkú váhu. Pri dvojčatách je vždy riziko predčasného pôrodu, s čím potom neskôr môžu súvisieť aj zdravotné problémy. Vždy treba počítať s možnosťou skoršej hospitalizácie v nemocnici.

Pôrod

Pôrod môže vo väčšine prípadov prebehnúť spontánne ako je to pri jednopočetnom tehotenstve v 38. týždni, ale dvojčatá sa rodia aj v 40. týždni, čo môže byť pre detičky už riziko, keďže placenta aj plodová voda môžu byť prestarnuté a hrozí riziko infekcie. Pri takomto pôrode sú monitorované obe detičky naraz. Priebeh pôrodu je v podstate rovnaký ako pôrod jedného dieťaťa, pokiaľ sú obe detičky hlavičkami dolu. Po narodení prvého dvojčaťa sa druhé narodí približne do 10 minút, nemalo by sa však narodiť neskôr ako po 20 minútach, pretože je ohrozené nedostatkom kyslíka.

V prípade zaznamenania nejakých komplikácií sa gravidita ukončuje cisárskym rezom, či už plánovaným, alebo neplánovaným. Vo väčšine prípadov sa však dvojčatá rodia predčasne pred 38. týždňom, čo môže znamenať značné riziko, čím skôr sú deti narodené, tým viac komplikácií nielen pri pôrode, ale aj po ňom. Dnešná medicína je však už taká vyspelá, že dokáže zachrániť aj detičky narodené pred 30. týždňom a vyrastú z nich zdraví jedinci. Cisársky rez sa robí v prípade predčasného pôrodu, zdravotných komplikácií detí alebo matky, ak sú deti uložené v maternici jedno koncom panvovým a druhé hlavičkou...

Predčasne narodené dvojčatá sú hneď prenesené do inkubátorov, kde sú pod neustálym dohľadom lekárov a sestričiek.

V ďalšom čísle získate základné informácie o dojčení, spánku dvojčiat, aké sú výhody a nevýhody mať dvojčatá.

Dvojvaječné dvojčatá (dizygotné)

Vyskytujú sa častejšie a vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvoma rôznymi spermiami. Je to

v takom prípade, keď sa pri ovulácii uvoľnia namiesto jedného vajíčka vajíčka dve, a to buď

z oboch vaječníkov, alebo sa uvoľní viac vajíčok

z jedného vaječníka. Môže sa to stať počas hormonálnej stimulácie liekmi, pri umelom oplodnení, alebo po vysadení antikoncepcie. Každé takéto dvojča má potom počas tehotenstva svoju vlastnú placentu a plodové blany a každé má vlastnú genetickú výbavu. Dvojvaječné dvojčatá môžu byť rovnakého pohlavia alebo rozdielneho, a tak isto môžu si byť podobné alebo každé iné. Takéto dvojčatá môžu pochádzať aj z dvoch cyklov, keď v jednom mesiaci bolo oplodnené jedno vajíčko a

v druhom mesiaci zasa druhé. Dvojvaječné dvojčatá sú skôr súrodenci, ktorí sa narodili

v rovnaký deň, ale sú aj prípady, keď sa narodili

v rozdielne dni. Vždy sa však považujú za dvojčatá. Okrem jednovaječných a dvojvaječných dvojčiat sú ešte výnimočné a zriedkavé typy:

siamské dvojčatá (zrastené určitou časťou tela), samostatne počaté dvojčatá, dvojčatá od dvoch rôznych otcov, poloidentické dvojčatá, jednovaječné dvojčatá chlapec a dievča, tzv. zrkadlové dvojčatá, parazitické dvojčatá, dvojčatá s inými dátumami narodenia, dvojčatá rozdielnej rasy.

Foto: archív dvojickovo.sk (mb)