Nočníkové „ trápenie“ máme dvojčatá
29 sebavedomia a dôvery vo vás! Toto sú teda základné body, ktoré je potrebné zobrať do úvahy ešte skôr, ako deti začnete učiť na nočník. Chce to najmä pokoj a veľa trpezlivosti, vysvetľovania a aj chválenia. Dôležité je na deti zbytočne netlačiť, niekedy je lepšie nechať veciam voľný priebeh.
Spoločne alebo každé zvlášť?
Určite je lepšie trénovať dvojčatá v rovnakom čase. No musíte si uvedomiť, že v každej rodine to fungovať nemusí. Jednovaječné dvojčatá je jednoduchšie učiť na nočník spoločne, pretože majú podobný metabolizmus. Ak máte párik chlapca a dievča, je zasa jednoduchšie učiť ich to každé zvlášť. Ak deti trénujete spoločne v rovnakom čase, výhodou je, že budú súťažiť, kto sa naučí na nočník chodiť skôr, a teda sa budú viac snažiť. No môže nastať aj opačný prípad, keď úspech z „ nočníkovania“ u jedného dvojčaťa môže znamenať aj to, že ak sa tomu druhému nedarí, skôr sa „ zasekne“. Potom sa budete musieť sami rozhodnúť, ako ďalej, či sa zameriate na dvojča, ktorému sa darí a druhé necháte, nech si „ vydýchne“, alebo sa budete snažiť pokračovať v učení oboch. Na niektoré dvojčatá spoločné „ nočníkovanie“ môže zasa pôsobiť rušivo. Čas na nočník sa tak môže zmeniť na čas hrania, často s veľmi chaotickými výsledkami. Iste už viete, kam tým mierime...
Motivačné odmeny
Pri učení vám môžu pomôcť na stimuláciu či motiváciu aj rôzne odmeny. Nie všade to však funguje. Pri dvojčatách odmeny nemusia fungovať už len z toho dôvodu, že ak jedno odmenu dostane a druhé nie, môže to znamenať problém. Preto si takéto postupy treba už vopred zvážiť a to veľmi dôkladne a premyslieť si, ako budete deti odmeňovať, ak ich chcete odmeňovať. Ak sú však deti súťaživé, odmeny určite budú mať úspech. Odmeny môžu byť rôzne – drobná sladkosť, nálepky či drobné mince, to už je na vás. Alebo môžete zaviesť bodovací systém, kde určíte, za koľko bodov bude odmena( pozor, ak má jedno dieťa viac bodov, a bodovací systém je na očiach, bude tomu druhému stále pripomínať, že je horšie). Odmenou môže byť aj výlet či iná aktivita alebo zážitková činnosť.
Dva nočníky či jeden?
Na túto otázku odpovieme – určite dva. Či ich učíte samostatne, alebo spoločne, vždy budú potrebovať každé ten svoj nočník, pretože raz určite nastane situácia, že budú chcieť ísť na nočník obe, preto ani neuvažujte nad tým, že im kúpite jeden spoločný, aj keby ste ich na nočník učili postupne najskôr jedno a potom druhé. Na otázku, či kúpiť dva rovnaké nočníky, alebo každý nočník iný, aby si ich deti vedeli rozoznať, vám už neodpovieme. Závisí to od povahy vašich detí, niektoré chcú mať všetko rovnaké, iným neprekáža, ak majú napríklad inej farby alebo s iným obrázkom, je pre ne potom ľahšie rozpoznať, komu nočník patrí.
Neporiadok a nehody
Ak ste už začali s učením na nočník, musíte sa pripraviť na to, že bude veľa neporiadku a veľa nehôd, a to dvojnásobne. Vhodné je trénovať v lete. Ak máte rodinný dom, je jednoduchšie s deťmi trénovať vonku „ cikanie do trávičky“, ak takúto možnosť nemáte, možno by bolo vhodné na čas odstrániť aspoň koberce a pripraviť sa na neustále upratovanie a pranie oblečenia. Zásobte sa teda čistiacimi prostriedkami a ak sa nejaká nehoda stane, nehundrite, nehrešte deti, netrestajte ich, jednoducho to upracte a fungujte ďalej. Snažte sa to brať s humorom, neskôr sa na týchto príhodách spolu radi zasmejete.
www. dvojickovo. sk