TECHNIQUES
Minsta antal
100
RELIEF
Reliefskuren frotté är en teknik där en del av luggen skärs ner till bottenväven. Det ger en snygg reliefeffekt som samtidigt är ganska diskret. Metoden förutsätter ett relativt stort och inte alltför detaljerat mönster.( OBS! Denna handduk har jaquardvävda detaljer)
Minsta antal
500
Minsta antal
250
PRINT VELOUR
När man trycker ett täckande motiv så gör man det på s k velourfrotte, med en kort lugg som ger färgen möjlighet att gå ner på djupet. Du kan i princip trycka vad som helst i fyrfärg på velourfrotté, baksidan kommer alltid att vara vit med en opacitet som gör att trycket på framsidan syns svagt igenom.
JAQUARD
Jaquardvävd frotté skapar motivet i själva vävprocessen med hjälp av ett särskilt mönsterkort. Ger en snygg och påkostad känsla och ett inverterat spegelvänt mönster på baksidan.
Minsta antal
100
EMBROIDERY
Frottéhandduk i egen PMS-färg med brodyr som lämpligtvis placeras på borden samt egen etikett från 100 st.
42.