Den Sociale Retshjælp Eksternt Nyhedsbrev 2013 | Page 10

Ny leder i KBH

Den bedste rådgivning skabes gennem dialog

Stine Kolby Quorning overtog den 1 . marts 2013 stillingen som daglig leder af Den Sociale Retshjælp i København efter Silas Hecht . I den anledning bringer vi et portræt af den nye leder .
Opvækst og studier Stine Quorning er født og opvokset i Jylland , hvor hun har afsluttet en sproglig studentereksamen på Viborg Katedralskole . Efter studentereksamen flyttede hun til København for at fortsætte sit videre uddannelsesforløb på Københavns Universitet . Hun valgte dog i første omgang at udskyde universitetslivet og brugte de næste år af sit liv på at arbejde og rejse . Hun er således en af dem , der har gjort brug af de såkaldte ” fjumreår ” til at udforske verden .
Da Stines rejselyst efterhånden var stillet , og kontoen var tom , påbegyndte hun sin nye rejse som jurastuderende på Københavns Universitet . I sin studietid har hun været en aktiv del af studiemiljøet og har igennem flere år fungeret som studiestartsvejleder for nye studerende på studiet .
Derudover har Stine sideløbende med studiet arbejdet som stud . jur . hos Dania Advokater og derefter ved Indfødsretskontoret i det tidligere Integrationsministerium . Det var særligt i forbindelse med sin stilling ved Indfødsretskontoret , at Stines interesse for at arbejde med udsatte mennesker i Danmark for alvor blev vakt . Hun søgte derfor i 2009 en stilling hos Københavns Retshjælp og har været en aktiv del af deres frivillige jurister lige siden . Stine er ligeledes tilknyttet Dansk Kvindesamfund som frivillig rådgiver og står sammen med en psykolog til rådighed for borgere , der har brug for hjælp .
Derudover har Stine i forbindelse med studiet læst et semester på University of Adelaide i Australien . Efter sine eksamener udnyttede hun chancen for endnu et rejseeventyr og rejste rundt i Australien i en periode for derefter at vende tilbage til Danmark og tage sine sidste semestre .
Da Stines afsluttende eksamen nærmede sig , begyndte hun at søge faste stillinger . Ansøgningerne gav hurtig pote , og to uger inden sin sidste eksamen skrev hun kontrakt med en privat gældsvirksomhed med stillingsbetegnelsen projektleder / jurist .
Hendes store ønske om at kombinere personlige mærkesager med karrieren lå dog stadig højt på ønskelisten , og det var derfor ikke svært at skrive den motiverede del af ansøgningen , da hun fandt opslaget til stillingen som daglig leder af Den Sociale Retshjælp i København . Hendes entusiasme brændte heldigvis igennem til samtalen , og hun kan nu med stor glæde tage del i arbejdet hos Den Sociale Retshjælp i København .
Forventninger til fremtiden i Den Sociale Retshjælp Det har for Stine været en afgørende faktor , at hendes interesser og personlige mærkesager har kunnet kombineres med karrieren . Hun har været vidne til et utal af tilfælde , hvor udsatte borgere på den ene eller anden måde er blevet fanget i systemet eller ikke har haft det nødvendige overskud til at tage hånd om deres situation . Stine er efter eget udsagn så heldig at være i besiddelse af ekstra ressourcer , både uddannelsesmæssigt og socialt , og ønsker derfor at stå til rådighed for dem , der har brug for en hånd til at guide dem i den rigtige retning .
Hun brænder for at være en del af videreudviklingen af de projekter og arbejdsopgaver , Den Sociale Retshjælp står over for , og hun finder stor inspiration i at arbejde sammen med ildsjæle , der har samme ambitioner . Derudover finder hun det særligt interessant at skulle kombinere juraen med ledelsesopgaver . For Stine er det en spændende udfordring at være foregangsmand i det projekt , det er at skabe et velfungerende kontor af unge frivillige og praktikanter .
Som beskrevet ovenfor er Stines forventninger til jobbet store . Først og fremmest forventer hun , at hun i samspillet med kollegerne vil kunne gøre en afgørende forskel for de rådsøgende . Derudover ser hun jobbet som en enestående mulighed for at opnå et større kendskab til samspillet mellem relevante myndigheder og den enkelte borger . Denne viden ser hun som essentiel i forståelsen af , hvorfor så mange borgere fortsat falder igennem det , vi kalder velfærdssystemet , og hvor det er nødvendigt at gøre en indsats for at afhjælpe dette .
Kvalificeret rådgivning Arbejdet i Den Sociale Retshjælp er underlagt et ufravigeligt værdisæt , som Stine er stolt af at skulle arbejde efter . Grundpillen i rådgivningen er respekt for det enkelte menneske og forståelse for den konkrete situation , borgeren står i . Mange borgere er gennem årene blevet kastet rundt i systemet og har skullet forholde sig til et utal af forskellige mennesker fra diverse myndigheder . Disse borgere har ofte mistet al tiltro til det system , de burde være i dialog med , og ser i stedet myndigheder som usamarbejdsvillige fjender , der ikke vil dem noget godt .
Ved at være i dialog med klienten og skabe den nødvendige tiltro og respekt finder man løsninger , som klienten selv har været med til at skabe og dermed har større incitament til at efterleve .
Stine ser det endvidere som en vigtig faktor , at vi i Den Sociale Retshjælp viser vores klienter , at vi ikke svigter dem , når en given sag synes uløselig , men derimod fortsætter , indtil alle mulige og umulige veje er afprøvet .
Efter Stines mening er den bedste form for rådgivning skabt gennem dialog mellem mennesker , der har et fælles ønske om at nå frem til det bedste resultat . Stine befinder sig derfor godt med at skulle arbejde efter Den Sociale Retshjælps værdier og mener , at vi herigennem yder kvalificeret og løsningsorienteret rådgivning , der skaber størst mulig værdi for klienterne .
Afsluttende bemærkninger Stines ønsker for fremtiden er først og fremmest at være med til at opretholde det høje niveau af arbejdet i Den Sociale Retshjælp . Derudover ønsker hun at medvirke til , at organisationen fremstår så synligt som muligt for dermed at være med til at sikre , at Den Sociale Retshjælp fortsat kan eksistere og yde optimal rådgivning for den relevante målgruppe . Som afsluttende bemærkning understreger Stine , hvor meget hun beundrer Den Sociale Retshjælp som organisation , og ikke mindst organisationens formand . Stine er derfor stolt af at kunne tage del i arbejdet og glæder sig til at bidrage med sin viden og sine kompetencer .
18 19