Deltex 2017 Podzim | Page 3

Deltex

č. 1/2017

3/16

7x Proč?

7 důvodů, proč být ajťákem

1.

Peníze

Průměrný plat programátora v Česku je něco přes 40 tisíc. Když děláte na

volné noze, jste dobří a ví se o vás, můžete si bez problémů vydělat i trojnásobek.

Společenská prestiž

Řekněte, že jste programátor. Všichni si o vás budou myslet, že jste chytrý,

když grafik nebo marketér, tak talentovaný. Ať děláte jakoukoliv profesi spojenou s počítači, bu-dou vás všichni mít za schopného a úspěšného.

Práce, která má smysl

Velké peníze asi můžete vydělat i pěs-továním máku pro výrobu opia, ale

dobrý pocit z toho mít nebudete. Práce ajťáka spočívá v tom, že někomu pomáhá, například lépe zorganizovat práci za pomoci informačního systému, prodat zboží přes e-shop nebo třeba přeinstalovat počítač. Zkrátka pomáhá řešit problémy.

Kreativita

I ve světě IT se najdou principy, které se opakují. Ale přeci jenom je každá

zakázka trochu jiná a tak se k ní musí i přistu-povat. To platí pro grafika, marketéra i pro progra-mátora. Nestane se vám, že by vás práce nebavila a že byste se na ni netěšili. A to nemluvíme třeba o systémech pro chytrá auta. Pracovat na tako-vých věcech musí těšit každého.

Nedostatek ajťáků

Ačkoliv se to může zdát nepocho-pitelné, ajťáků je velký nedostatek a

Příjemné pracovní prostředí

IT firmy jsou opravdu hodně bohaté. Ale také dobře vědí, že největší bo-

hatství je v hlavách jejich zaměstnanců. Když by se o ně patřičně nestaraly, postará se o ně jejich konkurence. V prostorách IT firem tak často nechybí pingpong, houpací sítě apod. Zkrátka vše, aby se zaměstnanci cítili příjemně a mohli i relaxovat. A to nemluvíme o práci z domova.

Zábava

Prototyp ajťáka je mladý muž se zájmem o techniku, který si rád hraje,

tráví spoustu času v práci a má hodně peněz. Hračkářský průmysl začal k ajťákům přistupovat jako k samostatné skupině zákazníků a vyvíjí jim hračky šité na míru. Můžete se podívat třeba na geekworld.cz

Otázka by tak měla spíš znít:

"A proč NEBÝT ajťákem?"

2.

Nejdřív si musíme říct, kdo to vlastně ti ajťáci jsou. Dneska je za ně považován v podstatě kdokoliv, kdo se motá kolem počítačů. Můžeme začít servisáky přes síťaře, lidi, kteří dělají webové stránky, grafiky a skončit třeba těmi, co se starají o sociální sítě a internetový marketing. Každý z nich dělá práci, kterou umí pouze malá skupinka lidí a zbytek populace jí moc nerozumí. Díky tomu si pak ajťáci mohou říct o nadstandardní peníze. Ajťařina je zkrátka řemeslo, co má zlaté dno.

3.

4.

7.

6.

5.

zdá se, že bude ještě hůř. Podle Evropské komise jich bude v roce 2020 chybět na trhu v EU dokonce 800 tisíc. Je to způsobené obrovskou rychlostí rozvoje IT a jeho nástupem do odvětví, ve kterých se o tom před nedávnem nikomu ani nesnilo. A jak už to bývá, nedostatkové zboží je drahé.