4 na 5 nr 1
ziaren zbóż: z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia, gryki i kukurydzy.
Dnia 30 września byliśmy na wycieczce w „ Czarcim Młynie” w Czerniawie Zdrój, która była podsumowaniem zdobytej wiedzy. Zwiedzaliśmy młyn wodny z 1890 r. i zobaczyliśmy tam oryginalne maszyny i urządzenia, w które były wyposażone typowe młyny gospodarcze. Poznaliśmy legendę o młynarzu i czarcie. Uczestniczyliśmy też w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „ Izerska Łąka”.
Przez dwa tygodnie intensywnej pracy w szkole i w terenie – na wycieczkach poznaliśmy kulturę, pracą i życie na wsi. Już dzisiaj wiemy, dlaczego tak ważny jest szacunek dla kromki chleba, bo to tylko maleńki krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego i do otaczającego nas świata. Ważne jest, żeby maluchy potrafiły docenić chleb i, żeby nie trzeba było oglądać wyrzuconych kawałków kanapek szkolnych.
Wioletta Bućko
LEŚNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
Dolnej. Ta malutka wieś położona w gminie Pieńsk oczarowała nas wszystkich. Miejscem zachwycone były najbardziej dzieci. Pan Grabuńczyk- rzeźbiarz, twórca ludowy powitał nas u wrót swojej pracowni. To tu w środku lasu odbywają się spotkania rzeźbiarzy różnych narodowości dłubiących w drewnie i w metalu. Świat sztuki widziany oczami rzeźbiarza wzbudził naszą ciekawość. Podziwialiśmy niezwykłe postacie, bogactwo barw i ogrom szczegółów. Poznaliśmy również opowieści z pogranicza prawdy i baśni. Podczas zajęć wytworzył się niepowtarzalny klimat, który pozwolił na poznanie tajników wiedzy rzeźbiarskiej.
Podczas spotkania odbyły się również zajęcia plenerowe „ Jesień w kolorach”.
Każdy uczestnik szukał najpiękniejszych darów jesiennych i tworzył barwną kompozycję.
To nie koniec niespodzianek podczas spotkania, Pan Grabuńczyk zaprowadził nas do niezwykłej „ Nadrzewnej Galerii Leśnej Sztuki”. Domki na drzewach – któż nie marzył o takim pięknym, kolorowym domku wśród gałęzi? Powstała galeria nadrzewnych domków stanowi niebywałą atrakcję wsi. Legenda głosi, że jednym z osiągnięć cywilizacyjnych Turisedyjczyków- legendarnego ludu zamieszkującego w dolinie Nysy był zwyczaj osiedlania się w domkach na drzewie. Domki to małe arcydzieła sztuki – każdy z nich jest unikalny, piękny, kolorowy, inaczej wyposażony, każdemu patronuje inny duch ludu Turisede. Większość z domków połączona jest naziemnymi tarasami, po których z wielką przyjemnością przechadzaliśmy się. Place zabaw, egzotyczne bawoły, lamy, kozy i przejścia nad bagnami zaginioną drogą to była wielka frajda dla dzieci.
Bielawa to naprawdę wieś pełna tajemnic. Po tym niezwykłym spotkaniu ze sztuką udaliśmy się do Centrum Edukacji Leśnej na warsztaty przyrodnicze.
W środę 5 października 2016 r. w ramach bloku tematycznego „ Leśne spotkania ze sztuką” klasa II e i III d pojechała na wycieczkę do Bielawy
6
Joanna Smaga