4 na 5 nr 1
23 września 2016 r.- świąteczny dzień w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu
Tego dnia cała społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Orderu Uśmiechu w tradycyjny już sposób- podczas pieszego rajdu. Wędrówka obrzeżami Lubania nie była tylko imprezą turystyczną. Wybrani nauczyciele przygotowali prezentacje i zadania nawiązujące do Kawalerów Orderu Uśmiechu z różnych krajów, wszak na całym świecie są ludzie odznaczeni przez Kapitułę jedynym orderem przyznawanym przez dzieci. W ten sposób na szlaku uczniowie poznali sylwetki ludzi, którzy w swoim życiu szczególnie zaangażowani są lub byli w działalność z dziećmi i na ich rzecz, w przeróżnych dziedzinach: Setsuko Iwaki, Bernadette Chirac, Jane Rowling, Rolfa Zuckowskiego, Mariele Ventre, Gawriła Ilizarowa. Podczas rajdu dzieci miały również okazję witać się i żegnać w językach poznawanych Kawalerów: po japońsku, włosku, francusku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. Poza tym klasy budowały wieżę Eifla z klocków, przygotowały pizzę z darów natury, tańczyły taniec kazaczok, układały japońskie znaki oraz językowe loteryjki i krzyżówki. Był też słodki poczęstunek od Rady Rodziców. Po zakończeniu pieszej wędrówki przedstawiciele klas rozwiązywali test wiedzy o poznanych Kawalerach Orderu Uśmiechu, który nie był łatwy. Powstały klasowe portrety z flagami krajów w tle. Wszyscy razem zaśpiewali radosną szkolną pieśń pt. „ Uśmiechnięty Order” z repertuaru Majki Jeżowskiej.
To był dzień pełen słońca, gdyż pogoda nam dopisała, radosnych uśmiechów i wesołej zabawy. Kolejnych Kawalerów Orderu Uśmiechu uczniowie będą poznawali przygotowując klasowe prezentacje dla koleżanek i kolegów podczas całego roku szkolnego.
K. Wergieluk
Rozpoczęliśmy cykl warsztatów ekologicznych w Karkonoskim Parku Narodowym
14 września 2016 r. klasa IVc wzięła udział w warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie. Tematem warsztatów było przekształcanie środowiska przez siły natury oraz przez człowieka. Edukator KPN- pan Leszek Skrętkowicz- wybrał dla nas trasę korytem Kamieńczyka gdzie zobaczyliśmy skutki erozji. Działalność człowieka-np. wycinanie drzewobserwowaliśmy w otulinie parku. Ponieważ trasa była dość trudna, każdy uczeń pomagał sobie w czasie wędrówki kijkiem trekingowym. Pogoda była tak piękna, że poczuliśmy się jak na wakacjach. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wyjadą aż 35 razy do Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego.
Katarzyna Kotarska-Janeczko
4