Chovateľ november 2013 | Page 3

2

Potkan

Je rozšírený po celej zemeguli, pričom vyhľadáva chladnejšie a vlhké prostredie. Podľa spôsobu života sa zaraďuje do skupiny eusynantrópov (stáli synantropi), ktorých vývoj zašiel tak ďaleko, že ľudské sídliská sú im hlavným a často jediným trvalým prostredím v ktorom žijú. Potkan má zvyčajne šedo hnedú srsť, na bruchu svetlejšiu, pysk tupo zakončený, ušnice viditeľné (prehnuté dopredu nesiahajú k očiam), chvost je hrubý, kratší ako telo, dľžka tela je 22 – 30 cm, maximálna hmotnosť 500g. Pohlavne dospievajú vo veku 3 mesiacov, brezivosť trvá 3 týždne, vo vrhu býva 7 – 10 mláďat, laktácia trvá 4 týždne. Potkan sa dožíva 1 roka, maximálne 2 a pol roka.

3

Labrador

Plemeno nevzniklo na Labradore, ale na pobreží Newfoundlandu, kde boli tieto psi cvičené k prinášaniu rybárskych sietí z ľadovej vody. V 19. storočí prichádzajú newfoundlandskí rybári do západného Anglicka obchodovať s rybami a niektorí tu predali aj svoje psy. Zrazu sa ukázalo, že tieto psi úspešne pracujú ako psi lovecké. Anglický Kennel Club ich ako plemeno uznal v roku 1903. Meno labradorský retriever im dal prvý krát hrabě z Malmesbury v roku 1887. Pre svoju všestrannosť je labrador nejznámejší retriever. Často sa používa ako policajný a slepecký pes, je to výborný lovecký pes pre prácu vo vode aj mimo nej, a tiež vynikajúci domáci spoločník. Je vybavený vynikajúcim čuchom, preto sa v obidvoch svetových vojnách používal k vyhľadávaniu mín. Dnes plní svoje úlohy v službách polície a okrem iného vyhľadáva drogy. Labrador je milý, verný, inteligentný, vyrovnaný a neobyčajne láskavý k deťom. Je stále priateľsky naklonený, ale k votrelcom se chová ostražito. Hodí sa ako pre život na vidieku tak aj v meste.

4

myMagazine/January, 2013 3

Škrečok

Tento hlodavec žijúci vo voľnej prírode dosahuje 20-35 cm a aj s jehou váhou 200-500 gramov o ňom môžeme povedať, že

patrí medzi najväčšie hlodavce. Chataktersitické je preň jeho pestré sfarbenie.

Koncom augusta upadajú škrečky poľné do zimného spánku, ktorý je však prerušovaný, aby sa mohli najesť zo svojich zásob.