C3Žarki april 2014 | Page 4

LJUDSKA UNIVERZA KRANJ -

DOM SLAVČEVIH JANKO ZUPAN

Stavba v kateri je sedaj Ljudska univerza Kranj je bila pred leti domovanje

stavbenika, gradbenika in podjetnika Josipa Slavca, ki je bil rojen kot Josip Nachtigal.

rojen 4. aprila 1901, Tacen, Avstro-Ogrska, † 19. junij 1978, Kranj, Socialistična federativna republika Jugoslavija. Mati Marija, rojena Medved, je bila iz sodarske družine, oče Jožef pa je bil zidarski mojster iz Šinkovega Turna.

Imenitna predmestna vila z mansardno oblikovano streho in razgledno ploščadjo ter izrazitim stopniščnim stolpom je bila zgrajena konec leta 1914. Hišo na takratni Jezerski cesti 5, sedaj Cesti Staneta Žagarja 1, je dobila za doto ob poroki Josipova žena Zora, roj. Robežnik. Poročila sta se leta 1927 in imela sina Aleksandra.

Slavčevi so hišo po drugi svetovni vojni predelali po načrtih Plečnikovega učenca, arhitekta Danila Fürsta v sodobnejšo vilo.V času nacionaizacije jim je tedanja oblast objekt odkupila.

Slavec je od leta 1926 imel gradbeno podjetje Slograd, ki je v Kranju ob začetkih industrializacije dobilo v gradnjo najprej manjše nato pa tudi zahtevne objekte. Sedež podjetja so imeli na tem naslovu. Bil je eden prvih podjetnikov v letih pred drugo svetovno vojno. Veliko objektov je zgradil po Gorenjski in tudi drugod po Sloveniji, tudi na Hrvaškem. Kot primer zahtevne gradnje, naj omenim samo železničarsko križišče v Zidanem mostu, ki je še vedno v vsakodnevni uporabi.

Po vojni je Slavčevo podjetje počasi prenehalo delovati, vsa najpomembnejša dela je prevzelo državno podjetje Gradis. Novemu državnemu podjetju je daroval veliko svojih strojev in drugih dobrin. Pri Gradisu se je tudi zaposlil in bil tukaj do leta 1950. Kot velik strokovnjak je bil vodja obnov pomembnih prometnih poti, mostov. Opravljal je nadzor nad najpomembnejšimi gradnjami v Kranju. Seznam objektov, ki jih je zgradil, je zelo, zelo dolg.

Sedaj je ta objekt v lasti Mestne občine Kranj, ki ga daje v uporabo in upravljanje Ljudski univerzi Kranj, v okviru katere deluje tudi Center za tretje življenjsko obdobje.

Vir:

- http://sl.wikipedia.org/wiki/Josip_Slavec,

- Zupanič Slavec Zvonka. Dosežki slovenskega gradbeništva (1918-1941): opus

stavbenika Josipa Slavca (1901-1978): ob 110–letnici rojstva: znanstvena in

slikovna monografija.

slikano okoli leta 1930: nekoč na Jezerski cesti, sedaj pa Cesta Staneta Žagarja 1, Kranj

C3Žarki / April, 2014 4