BUSINESS FLASH Grudzień 2016 | Página 13

13

Urodzony w 1866 roku w Dąbrowie Górniczej Karol Adamiecki, w światowej nauce o zarządzaniu pozostaje w cieniu Amerykanina Henry`ego Gantt`a. A to właśnie on jako pierwszy zastosował metodę chronometrażu i nakreślił harmonogram prac, celem usprawnienia procesu produkcji. Co więcej – nie był on tylko teoretykiem – całość swoich badań i wniosków opierał na praktyce. Po uzyskaniu tytułu inżyniera technologa na Petersburskim Państwowym Instytucie Technologicznym w 1891 roku, rozpoczął pracę w Dąbrowieckiej Hucie Bankowej, gdzie zaczynał od pracy w biurze technicznym i wraz ze zdobywaniem doświadczenia, piął się ku górze. Jako asystent kierownika walcowni uczestniczył w odprawach kierownictwa, podczas których omawiano problem wysokich kosztów produkcji. Według brytyjskich doradców przyczyną ponadnormatywnych kosztów było lenistwo pracowników, z czym nie zgodził się Adamiecki. Podjął się on obserwacji 16-osobowej grupy robotników i doszedł do wniosku, że kłopot leży w kwestii błędnego zharmonizowania procesów. Stworzył harmonogram prac zawierający sformułowane prawa – podziału pracy i reguły specjalizacji, koncentracji oraz harmonii, co skutkowało skróceniem czasu produkcji, zmniejszeniem kosztów tejże i w konsekwencji zoptymalizowaniem i większą efektywnością całego procesu. W swoich następnych miejscach zatrudnienia, takich jak Zakłady Hutnicze Hartmana w Ługańsku, Towarzystwo Akcyjne Walcowni Rur i Żelaza w Dniepropietrowsku czy Towarzystwo Akcyjne Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich w Ostrowcu Świętokrzyskim wprowadzał z powodzeniem w życie swoje teorie, zwiększając wydajność prac, co w efekcie doprowadziło do uznania go za jednego z pionierów i współtwórców nauki organizacji i kierownictwa.

Adamiecki był nie tylko teoretykiem i praktykiem zarządzania, był on także badaczem produktu gotowego – m.in. w wyniku jego badań, w 1894 roku petersburskie Ministerstwo Komunikacji zmieniło warunki techniczne odbioru blach walcowanych do kotłów parowozowych. Co więcej – podczas jego pracy w Hucie Ostrowiec (1906-1907), ze względu na okres stagnacji w hutnictwie miał miejsce strajk robotników. Adamiecki przez kilka dni i nocy dobrowolnie pozostał w Hucie wraz z pracownikami, a jego żona potajemnie zaopatrywała strajkujących w prowiant. Za wszystkie swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jego ciało spoczywa na warszawskich Powązkach, a w latach 1972 - 2010 jego imię nosiła Akademia Ekonomiczna w Katowicach.

Tak sama postać Adamieckiego, jak i przede wszystkim jego dokonania na płaszczyźnie kreowania nauki o zarządzaniu są warte pamięci i wspomnienia.

Krzysztof Antończyk, student European University of Business

Źródła:

1.https://pl.wikiquote.org/wiki/Karol_Adamiecki

2.Studia i Materiały. Miscellanea Oeconomicae Rok 17, Nr 2/2013 Wydział Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach , Dr hab., prof. Andrzej Szplit, „Nauki dla Zarządzania. Od czasów Adamieckiego do współczesności”

3.https://mfiles.pl/pl/index.php/Karol_Adamiecki

4.https://pl.wikipedia.org/wiki/Henry_Gantt

5.http://www.200lathutywostrowcu.pl/sylwetki/profesor-karol-adamiecki-1866-1933/

6.https://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_Ekonomiczny_w_Katowicach