Briga o divljim životinjama zimi Newsletter | Page 5

EKO MAGAZIN XVI IZDANJE SREDA , 08 . MART 2023 .
Gajenje divlje svinje nije nimalo lak i jednostavan zadatak koji se stavlja pred uzgajivača , odnosno korisnika lovišta . Potrebno je obezbediti dovoljne količine kvalitetne prehrambene osnove , koja će zadržati divlju svinju tokom cele godine u lovištu , uz smanjenje štete na poljoprivrednim usevima . Najrazvijenije čulo kod divljih svinja je njuh . Nepogrešivo pronalaženje hrane ispod lišća ili u zemlji , gde dolazi do žira , kestena , kukuruza , insekata , larvi , ali i gnezda miševa . Divlje svinje prepoznaju i miris različitih ljudi . Tako je dokazano da svinja prepoznaje miris šumskog radnika ili osobe koja je hrani . Sledeće razvijeno čulo je sluh . Lovci to znaju , pa se pokušavaju šuljati što nečujnije .

DIVLJA SVINJA

Divlje svinje su bliski rođaci domaćih svinja , a žive u čoporima , uglavnom oko vlažnih šuma . To je krupna divljač koja je često plen lovaca zbog svoje brojnosti . Za tu brojnost je zaslužan veliki broj mladih u leglu i nedostatak prirodnih neprijatelja . Iako po prirodi nisu agresivne , divlje svinje mogu biti opasne jer imaju velike kljove i jako su brze . Osobine divljih svinja : izuzetno brzo trče i dobri su plivači . Uglavnom se zadržavaju po obodima šuma gde postoje vodotoci . Vole da se kaljuže i na taj način se osvežavaju i rešavaju kožnih parazita . Za odmor koriste brlog , ali pre nego što legnu u njega prvo neko vreme sede . Način pridizanja je takav da prvo sednu osmatrajući okolinu , pa tek zatim ustaju . Za starije je karakteristično da žive usamljeničkim životom i čoporu se priključuju samo u vreme parenja . Mladi veprovi se često nalaze u blizini čopora , ali nikada kao njegov deo . Kada se posmatra kretanje krda , uoči se da se na čelu kreće najstarija krmača . Po načinu ishrane spadaju u svaštojede , što znači da će pored hrane biljnog porekla pojesti životinje koje uspeju uhvatiti , pa će čak jesti i strvine .
Izvor : Wikipedia , slobodna enciklopedija
Prihrana Prihranu divljih svinja treba vršiti i u zimskom periodu , kada je zbog niskih temperatura zemljište površinski zaleđeno ili prekriveno dubokim snežnim pokrivačem . Za dopunsko prehranjivanje i prihranjivanje divljih svinja potrebno je predvideti godišnje po jednom grlu : zrnaste hrane , sočne hrane , hrane životinjskog porekla .
Često viđena divlja svinja u Lipovačkoj šumi i ataru
Donjeg Tavankuta