BNL 2018-Special Marktvisie | Page 26

14 | BNL | JUNI 2018 | SPECIAL MARKTVISIE Tekst | Karl Bijsterveld
Rijkswaterstaat is van meet af aan betrokken bij de Marktvisie. Als opdrachtgever wil het beter samenwerken met de markt, om uitdagingen als klimaatverandering het hoofd te bieden. Die betere samenwerking komt inmiddels ook goed op gang, stellen twee betrokkenen van Rijkswaterstaat. Aline Arends( manager Implementatie Marktvisie) en Wim Anemaat( directeur Inkoop en Contractmanagement) zijn positief over de eerste resultaten.“ We durven ons kwetsbaarder op te stellen.”

RIJKSWATERSTAAT POSITIEF OVER DE EERSTE RESULTATEN

Aan uitdagingen geen gebrek voor Rijkswaterstaat: de infrastructuur in ons dichtbevolkte land wordt steeds complexer en is deels aan vervanging toe, ICT krijgt een grotere rol bij verkeersmanagement en ook klimaatverandering vraagt om innovaties.“ Een goede samenwerking met de markt is dus van groot belang”, zeg Aline Arends, manager Implementatie van de Marktvisie bij Rijkswaterstaat.
Maar die samenwerking stond de laatste jaren onder druk. De economische crisis zorgde voor veel lage inschrijvingen en gedoe rond projecten. En dus kwam er in 2016 een Marktvisie die de samenwerking moet verbeteren en ruimte biedt aan vernieuwing. Rijkswaterstaat is een van de initiatiefnemers. Arends:“ Dat begon al bij de voorbereidende Marktvisiecafés die we samen met de markt organiseerden. Hier was volop ruimte om met elkaar te benoemen wat er anders en beter moest in de samenwerking. Veel daarvan lees je terug in de Marktvisie, die we ook samen met de markt schreven. Denk aan reële prijsvorming, meer ketensamenwerking, een betere risicoverdeling en ander gedrag.“
Elkaar aanspreken Anno 2018 is duidelijk dat de Marktvisie niet in diep in de bureauladen verdwijnt. Arends:“ Juist omdat we er samen aan hebben gewerkt, gaan we bij projecten makkelijker het gesprek aan met elkaar. We durven ons beide kwetsbaarder op te stellen.”
Als voorbeeld noemt ze een tender voor de renovatie van de Waalbrug, waarbij marktpartijen Rijkswaterstaat wezen op een fout in de uitvraag. Arends:“ De tender is vervolgens tijdelijk stopgezet, en de uitvraag is in goed overleg aangepast. Zonder de Marktvisie was dit waarschijnlijk niet gebeurd.”
Ook noemt Arends het voorbeeld van een aan- besteding over ICT, waarbij er een kort geding

" DE MARKTVISIE VERBETERT DE SAME

Wim Anemaat en Aline Arends