Vi ska hitta lösningarna!
MSU Pages är Moderat Skolungdoms sidor i Blått. Moderat Skolungdom är ett nätverk inom Moderata Ungdomsförbundet.
Redaktör och skribent: Julia Persson
MSU: s framtidspiloter tar
I ansvar för skolpolitiken
Den svenska skolan är i många avseenden väldigt bra. Något så självklart som att alla barn och ungdomar har rätt till en utbildning är i själva verket helt fantastiskt. Men vi ska inte fastna där. På lika många sätt, om inte fler, som skolan är värd att hylla finns det enorma brister som vi måste konfrontera. Mobbing och psykisk ohälsa drabbar allt fler. En aktuell undersökning från SCB visar att en dryg fjärdedel av de elever som börjar på gymnasiet inte fullföljer sin utbildning med fullständiga betyg. Jag är övertygad om att det till stor del grundar sig i att elever idag mår allt sämre.
Som det ser ut i dag på arbetsmarknaden så är ungdomar utan gymnasieexamen i stort sett chanslösa i kampen om ett arbete, och i samma stund som man väljer att avbryta sina gymnasiestudier styr man mot ett liv i arbetslöshet och utanförskap. Trots att ungdomar i allmänhet är medvetna om konsekvenserna, väljer alltså var fjärde person att ta risken. De elever som väljer att slutföra sina studier saknar även dem värdefull kunskap den dag de går ut skolan. 2009 kom en rapport från Högskoleverket som menade att universitetslärarna ansåg att förkunskaperna hos studenter var bristfälliga. Bland annat menade man att studenterna i många fall hade bekymmer med att uttrycka sig skriftligt, även mattekunskaperna var det illa ställt med.
Dessa få exempel gör det påtagligt att psykisk ohälsa, bristande koppling mellan skola och arbetsmarknad och låga kunskapsnivåer är stora problem i dag. Dessutom kan vi se att dessa tre problem på flera sätt hör ihop och påverkar varandra. Moderat Skolungdom tar ansvar för problematiken och har tagit sig an utmaningarna. Vi står inför några häftiga utmaningar men naturligtvis, självfallet och givetvis kommer vi att anta dem alla! Detta genom att starta projektet” Framtidspiloterna” med Mattias Askerson i spetsen, där man tillsatt tre arbetsgrupper som fokuserar på en utmaning vardera – Psykisk ohälsa, Utbildning ska leda till arbete och Höja kunskapsnivåerna.
Vi ska hitta lösningarna!
Mattias Askerson, MSU: s rikskommitté, vad har du som ansvarig för projektet för mål och visioner om resultatet? – Mitt mål med de tre arbetsgrupperna är dels att de ska hitta lösningar på de största utmaningarna i svensk skola, dels att driva på den politiska diskussionen i Moderat Skolungdom. Vi ska visa att det är i MSU som idéerna för framtidens skola föds.
Hur tänker ni att ni ska uppnå dessa mål? Hur arbetar ni? – Arbetsgrupperna har ett tydligt mål, att hitta svar på svenska skolans största utmaningar. Utifrån utmaningarna ska grupperna arbeta med fakta och forskning på respektive område och utifrån det forma möjliga och genomförbara lösningar. Grupperna kommer i slutändan släppa varsin rapport med åtgärder och lösningar de har kommit fram till skulle möta utmaningen de utgått från. För att rapporterna ska bli mer som levande dokument och vara underlag för distriktens politiska produktion ska vi försöka släppa intressanta delar under arbetets gång. Det kan handla om mediala utspel som endast berör en del av rapporten, eller en så kallad testballong där vi testar en utvald, ny idé både internt och externt.
Har ni kommit igång och fått några gensomslag än? – Vi drog igång den 25 maj med en heldag med planering, brainstorming och faktainsamlande. Grupperna är fortfarande i stadiet där fakta hämtas och prioriteras, men när vi har nya politiska förslag så kommer de givetvis spridas. Missa inte det! msu pages
MSU pages
Blått nummer 2 2013 43