# värvaalla
# värvaalla
Den trettonde mars var en helt vanlig dag för Moderata Ungdomsförbundet. Men också en helt ovanlig. Precis som alla andra
dagar på året så åt vissa av oss frukost, vissa av oss struntade i frukost, andra av oss satte oss med pirrig mage på bussen till första kampanjen, andra gick med rutinerade steg till lokalen. Men gemensamt för oss alla var att vi ännu en dag gjorde Moderata Ungdomsförbundet lite större och lite bättre. Men det var också en
helt ovanlig dag. För vi värvade 506 medlemmar på en enda dag.
Trots att våren fortfarande är lika långt bort som Fredrik Reinfeldt är nära att vinna melodifestivalen och att WyWallet och EU gör sitt bästa för att stoppa oss så gav vi ändå allt. På över sjuttio skolor i nästan varje hörn av Sverige var Moderata Ungdomsförbundet ute och värvade. På allt från Trollhättan, till Armbrytargymnasiet i Västerbotten till Stefan Löfvens gamla skola,
Nolaskolan i Övik. Tillsammans värvade vi 506 nya medlemmar till Moderata Ungdomsförbundet. Men vissa stack ut lite extra: Skåne värvade flest med sina 68 nya medlemmar och i Skåne lyste även det nya stjärnskottet Petter Stalin som på sin första kampanj värvade 25 nya medlemmar. Samtidigt visade Norra Älvsborg att det varken är svårt att värva på skolor du besöker för sällan eller att engagera fler när de värvade så många att de växte med 29 procent på en dag. För Moderata Ungdomsförbundet värvade helt enkelt alla. Vi hjälptes åt men framförallt hade vi sjukt kul! Nu ser vi fram emot en fantastisk vår med fler tidiga mornar, fler pirriga bussresor till första aktiviteten och så ser vi till att fortsätta ställa den där frågan som fick 506
” Ja!” till svar i onsdags:” Hej! Skulle du vilja bli medlem i Moderata Ungdomsförbundet?”
Björn Olsson Värvningsledare
Värvarambassadören Agnes:
Därför värvar vi
Agnes Dahlin, 18 år från Alingsås, är en av MUF: s 15 värvarambassadörer som gärna besöker din förening för att samla alla som delar MUF: s idéer. Kan du berätta mer om vad en värvarambassadör gör?
Agnes En värvarabassadör är en person som ska hjälpa till med allt som berör värvning. Det kan vara allt från att berätta varför man ska värva alla, hur man värvar, svara på frågor rörade värvning och givetvis hjälpa till på plats med värvandet.
Varför ska man värva? Agnes För att alla som delar våra idéer ska få chansen och möjligheten att bli en del av det fantastiska jobb vi gör. Ju större och bredare vi blir desto bättre politik har vi. Om fler människor får uttrycka sina synvinklar och tankar så blir vi mer relevanta i de lösningar vi presenterar på de problem som finns.
Vad är ditt bästa värvartips? Agnes Att våga prata med alla, vara glad, lyssna och framförallt våga ställa frågan om de vill bli medlemmar.
Var är din bästa värvarplats? Agnes På skolor och närmare bestämt där elever är på sina raster. Där många är utan att vara på väg någonstans.
Agnes Dahlin, till vänster, in action på värvardagen. Hennes distrikt Norra Älvsborg växte med hela 29 procent på en enda dag!
34 Blått nummer 1 2013