politik / fokus: kandidera!
Ung kandidat?
Fler MUF: are behövs överallt där politiska beslut tas. I kommun, landsting, region, riksdag och Europaparlament. Ung Kandidat är ett projekt där vi i Moderata Ungdomsförbundet hjälps åt med att göra det möjligt för fler MUF: are att kandidera och bli valda till politiker. Vi vill att var fjärde moderat politiker ska vara MUF: are. På så sätt ökar Moderata Ungdomsförbundets och din personliga möjlighet att påverka.
De flesta distrikt har eller kommer tillsätta en person med ansvar för Ung kandidat lokalt och utöver detta finns även en rikstäckande arbetsgrupp med ambassadörer. Ung kandidat-gruppen finns som stöd för distrikten och också för att påverka och arbeta för fler unga kandidater tillsammans med Moderaternas partiledning, länsförbundsordföranden och andra toppmoderater för att på så sätt underlätta för alla MUF: are runt om i landet.
Arbetsgruppen Ung Kandidat består av: Ida Drougge, Marcus Lantz, Pontus Båth, Oliver Rosengren, Caroline Jarbratt, Beatrice Backman och Caroline Högström.
MUF kan bli större än miljöpartiet
Ida Drougge, projektansvarig för Ung Kandidat, berättar:
Som ung kandidat har du möjligheten och plattformen för att påverka samhället vi lever i, med partiet som verktyg och friheten som mål. Du lär dig att påverka samhället inifrån och får möjlighet att förverkliga dina politiska idéer.
Står du själv och ensam i samhället har du förstås mindre möjligheter att få genomslag för dina idéer i jämförelse med om vi är flera som står för samma sak. Precis så fungerar Moderata Ungdomsförbundet och så fungerar det där beslut tas. Med flera mufare i varje fullmäktigegrupp kan vi påverka ännu mer tillsammans.
Första gången jag sökte förtroende grubblade jag mycket. Jag visste inte om jag skulle få påverka, visste inte om jag skulle bo kvar i min kommun eller hur något skulle bli. I dag, fyra år senare, sitter jag inte bara i kommunfullmäktige utan är också ordförande för tekniska nämnden. Det går att påverka! Att driva politik“ på riktigt” är det roligaste jag vet. Nu vet jag också att jag inte var ensam med känna osäkerhet, den finns hos de flesta som provar någonting nytt för första gången, oavsett om man är ung eller gammal. Vi unga kanske känner oss osäkra på vad vi kan bidra med och en vanlig fundering är om det helt enkelt är roligt? Kommunpolitik är varken svårt eller tråkigt.
Tänk dig Sverige 2014. Moderata Ungdomsförbundet har större betydelse för politiska beslut än någonsin förr. Vi är Sveriges tredje största gruppering inom svensk politik, vi har vunnit hundratusentals unga röster och banat vägen för valsegrarna.
Tillsammans kan vi göra det till verklighet. Vi har stor möjlighet att få mer inflytande än vad hela Miljöpartiet har idag. Men bara om vi vågar och ställer upp och kandiderar i valen 2014!
Blått nummer 1 2013 25