Kjell Ola Dahl, uspješni norveški pisac krimića i gost netom završenog Festivala svjetske književnosti u Zagrebu, svojom se pojavom uklapa u sliku Skandinavije kao najsretnijeg dijela svijeta koja je nedavno, objavom statistike sveučilišta Columbia, iznenađujuće kontrirala stereotipnim doživljajima tih “hladnih, samoubilački mračnih zemalja”.
Dok razgovaramo o paradoksima na relaciji društvo – književnost – marketing, Dahl pokazuje gotovo dječačku vedrinu, optimizam.
Nakon čitanja njegova romana San prije kraja (koji je ovjenčan nagradom »Riverton« za najbolji norveški krimić godine, a kod nas ga je objavila »Fraktura«), netko bi očekivao da je autor tog napetog, uznemirujućeg djela možda kakav sumorniji lik. Dahl je rođen 1957. u norveškom gradu Gjoviku. U Oslu je studirao psihologiju, što mu je sigurno koristilo u pisanju krimi fikcije.
Prvim romanom, objavljenim 1993., stječe reputaciju jednoga od najuzbudljivijih novih skandinavskih pisaca trilera i kriminalističkih romana. U to vrijeme, prije Stiega Larssona i Joa Nesboa, o tome se malo znalo, ali sjevernjački trileri s jakom notom socijalnog romana, nastali na književnim tradicijama Strindberga i Ibsena, osvajali su publiku.
Kjell Ola Dahl stvorio je inspektora Gunnarstrandu i njegova pomoćnika Franka Frolicha te ih postavio u tradicionalni odnos antijunaka i njegova pratitelja u klasičnim dramaturškim obrascima. Na hrvatski su prevedena dva od osam romana serijala s inspektorom Gunnarstrandom. Ola Dahl plijeni visokom književnom samosviješću, vrlo je načitan i socijalno svjestan, što karakterizira sve dobre skandinavske pisce trilera.
MH
6
Intervju