ZAGREBDOX
6
Trebat će vam nešto planiranja da se snađete u gomili od preko 150 filmova koji će se prikazivati u narednih sedam dana. Potražili smo pomoć od prvog čovjeka ZagrebDoxa, Nenada Puhovskog, koji je za arteistički zahtjevnu publiku izdvojio trinaest dragulja iz programa.
- Svjesno sam izabrao filmove koji nisu "docubusteri", koji nisu nominirani za Oscare, filmove koji su manje poznati i razvikani i o kojima se kod nas praktično nije pisalo; no, to su filmovi za koje bi mi bilo drago da gledatelji pronađu vremena. Dakle, ovo nikako nije "the best of", nego jednostavno, neki meni dragi filmovi, ističe Puhovski.
1/ Ekspedicija na kraj svijeta,
The Expedition to the End of the World; Daniel Dencik
Pravi pustolovni film za 21. stoljeće. Na jedrenjaku s tri jarbola prepunom umjetnika, znanstvenika i ambicija dostojnih Noe ili Kolumba, krećemo prema kraju svijeta: otapajućim masivima sjeveroistočnog Grenlanda. To je epsko putovanje na kojem se hrabri mornari susreću s polarnim medvjedima iz noćnih mora, igralištima iz kamenog doba i potpuno nepoznatim vrstama. No u susretu s novim i neznanim dijelom svijeta ekipa se suočava i s egzistencijalnim pitanjima. Znatiželja, snažne emocije i oslobađajuća doza humora stapaju se u sjajno istkanom filmu u kojem nas snažni prizori zavode i vode mnogo dalje od čovječanstva, te povijesne fusnote. Film je veličanstveno zamišljen i ostvaren – kao davno zaboravljen djetinji san koji proživljavaju odrasli umjetnici i znanstvenici.
2/ Bilješke o sljepoći,
Notes on Blindness; Peter Middleton, James Spinney
Pisac i teolog John Hull oslijepio je u ljeto 1983, samo nekoliko dana prije rođenja svog prvog sina. Sljedeće tri godine vodio je audiodnevnik – osobni zapis koji dekonstruira njegovo iskustvo sljepoće u kontekstu obitelji, njegov identitet i vjeru.
Objavljen kao knjiga 1991, požnjeo je izvrsne kritike. Neurolog Oliver Sacks opisao je knjigu kao najnevjerojatniji, najprecizniji, najdublji i najljepši prikaz sljepoće koji sam ikada pročitao. U mojim očima to je remek-djelo. Film Bilješke o sljepoći koristi Johnovo izvorno pripovijedanje, što je prvi put da javno čujemo njegove snimke.