SVORKA Energismarte løsninger
29
NOTE 14 AKSJEKAPITAL OG AKSJONÆRINFORMASJON( Alle tall i 1000)
Aksjekapitalen består av: |
Antall |
Pålydende |
Bokført |
Aksjer |
1 300 |
kr 2 000 |
kr 2 600 000 |
Sum |
1 300 |
|
kr 2 600 000 |
Selskapet har kun en aksjeklasse. Oversikt over aksjonærene pr. 31.12.
|
Aksjer |
Sum |
Eierandel |
Stemmeandel |
Surnadal kommune |
533 |
533 |
41,0 % |
41,0 % |
Møre og Romsdal Fylke |
325 |
325 |
25,0 % |
25,0 % |
Heim kommune |
221 |
221 |
17,0 % |
17,0 % |
Rindal kommune |
221 |
221 |
17,0 % |
17,0 % |
Sum |
1 300 |
1 300 |
100,0 % |
100,0 % |
Totalt antall aksjer 1 300 1 300 100,0 % 100,0 %
NOTE 15- FINANSIELL MARKEDSRISIKO
Renterisiko Svorka har et langsiktig syn på konsernets renterisiko hvor man prøver å minimere konsernets langsiktige rentekostnad. Konsernet har en aktiv holdning til rentemarkedet og tilpasser seg utviklingen i rentemarkedet i tett samarbeid med finansieringsforbindelser.
Valutarisko Svorka bruker det norske markedet som finanseringskilde. Terminhandel av kraft i euro er sikret til norske kroner.
Likviditetsrisiko Konsernets likviditets- og refinansieringsrisiko håndteres gjennom en kommittert trekkfasilitet. Svorka påtar seg likviditetsrisiko ved at løpetiden på finansielle forpliktelser ikke samsvarer med kontantstrømmen som driften genererer. Svorka har en beredskapskapital som kan genereres på kort varsel.
Kredittrisiko Konsernet er eksponert mot kredittrisiko primært ved krafthandel, men også ved plassering av overskuddslikviditet, samt bruk av finansielle kontrakter som rentebytteavtaler og valutaterminer m. m. Kraftkontrakter cleares i størst mulig utstrekning gjennom Nord Pool via anerkjente tredjeparter som medfører akseptabel motpartsrisiko. Andre finansielle kontrakter gjøres utelukkende mot anerkjente og solide norske banker og finansinstitusjoner. Konsernet har som strategi å begrense kredittrisikoen gjennom å inngå avtaler med anerkjente og solide motparter.
Operativ risiko Konsernet har en risikoeksponering i den operative driften gjennom skader / tap på eiendeler – primært på kraftverk og transmisjonsanlegg. Videre har konsernet risiko for å tape produksjon ved vanntap og for skade på tredjemanns liv og eiendom. Det er inngått forsikringsavtaler som dekker de vesentligste risiki.
Markedsrisiko Selskapets hovedvirksomhet er konserninterne fellestjenester. Konsernet driver virksomhet innenfor kraftomsetning, kraftproduksjon, bredbånd og elektroinstallasjon. Produsert volum avhenger i stor grad av nedbørssituasjonen fra år til år, og den volatile kraftprisen i det nordiske kraftmarkedet. Svorka driver derfor aktiv risikostyring tilpasset den aktuelle markedssituasjonen. Det benyttes terminkontrakter til inntektssikring. Konsernets nettvirksomhet for strøm har i realiteten ingen markedsrisiko all den stund den er monopolist.
Et av hovedvirksomhetsområdene i Svorka er handel med kraft. Dette er et marked der pris og produksjonsevne varierer betydelig, noe som kan medføre stor usikkerhet knyttet til kjøp og salg. På denne måten ønsker konsernet å sikre en optimal kontraktsposisjon i forhold til gitte risikokriterier.
SVORKA- ÅRSRAPPORT 2024