Argus Books Online Magazine Argus Books Online Magazine #16 - MULTIVERZUM | Page 174

To sažimanje ne samo da je dislocirano u odnosu na stvoreni prostor i da se dešava van njega, već u tom sažimanju ne učestvije samo materijal jednog kosmosa koji se rastače, već i delova nekih drugih kosmosa koji se takođe rastaču.
Da nema dislokacije, prilikom „ velikog sažimanja“ i da nema mešanja sa materijalom nekog drugog kosmosa, svaki novorođeni kosmos bi bio klon prethodnog kosmosa i priroda ne bi mogla da bude dosledna svom ukupnom ponašanju da se stalno menja, pa bi i samo postojanje multiverzuma bilo bespredmetno. Mešanjem materijala raznih kosmosa čiji delovi kolabiraju zajedno, obogaćuje se materijal budućeg kosmosa kao što se i mešanjem gena oca i majke stvara nova jedinka. Priroda ima svoje cikluse, ali nijedno ciklično ponavljanje nije identično prethodnom, jer je u međuvremnu obogaćeno uticajem onih činilaca koji nisu bili prisutni u prethodnom ciklusu.
( Verovatno da se nešto slišno dešava i prilikom kolabiranja zvezda i stvaranja crnih rupa. Usuđujem se da pretpostavim da i tada, pre nego dođe do eksplozije supernove, sigurno dolazi do mešanja nekih uljeza koji doprinose stvaranju neravnoteže koja je neophodna za stvaranje nove zvezde.) Ovo je možda najznačajnija misao do koje sam došao. Pored nematerijalne komponente ukupnog postojanja, o čemu ću ti pisati u sledećem poglavlju, hipoteza o „ dislokaciji“ velikog sažimanja je najznačajnija postavka Principa nepredvidljivosti.
Naučnici su „ protiv-zakonito“ ponašanje kosmosa pomenuto u „ drugom absurdu“ pokušali da objasne postojanjem „ tamne materije“ i „ tamne energije“ koje deluju jače od zbira uzajamnih sila gravitacija, tako da međusobno odbijanje nebeskih tela postaje veće od sile privlačenja. Međutim, nisu uspeli da objasne gde sve one galaksije odoše i kako može da dođe do „ velikog sažimanja“ kada su one pre vremena nestale iz našeg prostora!
Prvi koji je došao do takvog( pogrešnog) zaključka bio je Britanski naučnik Pol Dirak( Paul Adrien Maurice Dirac 1902 – 1984), koji je već u svojoj trideset i prvoj godini dobio Nobelovu nagradu za fiziku. Na osnovu njegovih matematičkih postavki, naučnici su kasnije izra-
ARGUS BOOKS ONLINE MAGAZINE # 16 174