Antakalnis Birželio mėn. | Page 6

KAIP ŽALIANAMIS ATGAVO ŽALIĄ SPALVĄ?
Žalias namukas šiuo metu yra prisiglaudęs prie kelių daugiaaukščių namų. Dar truputis, ir, atrodo, langas į langą atsirems, tačiau taip buvo ne visada. Dvi įėjimą puošiančios kolonos liudija, kad Žalianamis atrodė tarsi mažas dvarelis. Vyresni antakalniečiai turėtų prisiminti, kad čia būta ir gražaus sodo, kuris dar ir dabar geru žodžiu minimas: kas nors vis papasakoja, kad eidavo iš jo obuolių skinti, nes, kaip žinia, svetimame sode auginti obuoliai ne tik kad raudonesni, bet ir skanesni.
Sodo aplink Žalianamį jau nebėra, nors buvo pažadų, kad jį papuoš gausybė retų veislių augalų. Deja, ilgainiui ne tik kad reti augalai neatsirado, bet ir sodas buvo sunaikintas. „ Iš didelio ir gražaus sodo teliko tik viena kriaušė, kuri tarsi žymi senuosius laikus. Į jos atokaitą vasaromis susiburia ir vaikai, ir jaunimas – skaito, žaidimus žaidžia, dainuoja, groja“,- pasakojo A. Lasauskaitė.
Sodas išpjautas ir iškirstas, iškasinėtas 1994 m., pradėjus Amerikos lietuvių kultūros namų statybas. Jos baigėsi panašiai kaip ir planai sode veisti vertingus augalus: vietoj kultūros židinio – Amerikos lietuvių kultūros namų – Žalianamio gyventojai turėjo susitaikyti su šviesą užstojančiu daugiabučiu, kuris, dabar jau pripažinta, pastatytas pažeidus viešąjį interesą.
Džiaugtis reikia ta kriauše ir išlaikytu žaliuoju namuku, kuris ne tik kad ryškiai žalią spalvą sienose atgaivinęs, bet ir pasipuošęs spalvingomis langinėmis.
Dabartiniai Žalianamio šeimininkai – Antakalnio atviro jaunimo centro nariai – nori surinkti kuo daugiau informacijos apie žaliame namelyje vykusias veiklas bei iniciatyvas, taigi kviečia antakalniečius( ir ne tik) pasidalinti savo prisiminimais ir surašyti juos. Pasakojimų jie laukia elektroniniu paštu zalianamis @ gmail. com arba paštu Antakalnio g. 84A, 10204 Vilnius, Lietuva.
„ Antakalnio technologijų ir dizaino kolegijos studentai, atlikdami praktiką, parengė langinių piešinių projektus, kurie per kelias dienas atsidūrė mūsų languose“,- džiaugėsi A. Lasauskaitė. Vienas tų piešinių kurtas korėjiečio studento, kuris pateikė itin stilizuotą, modernų projektą. Aušra šypsojosi, kad jo kurtos „ lietuvių tautinės saulutės beveik mandalomis pavirto“ ir pasidžiaugė, kad prie Žalianamio gražinimo prisideda ne tik centre besiburiantys jaunuoliai, bet ir kiti Antakalnio bendruomenės nariai.
........ 8
........ 9