ŽALIANAMIO ISTORIJOS ARBA APIE TAI, KAIP ČIA KŪRĖSI BENDRUOMENĖ
KO TIK ŠIAME ŽALIAI IŠDAŽYTAME, SPALVINGOMIS LANGINĖMIS PASIPUOŠUSIAME NAME, ADRESU ANTAKALNIO G. 84A, NEVYKO. ŽALIANAMIU VADINAMAME MAŽAME IR JAUKIAME NAMUKE VEIKLOS VISĄLAIK BUVO SIEJAMOS SU KŪRYBA IR SU SOCIALINĖMIS INICIATYVOMIS: JAME GIMĖ MINTIS STEIGTI GARSIĄ NE TIK LIETUVOJE, BET IR TARP PASAULIO LIETUVIŲ, STOVYKLĄ „ LIETUVOS ATGAJA“. ŽALIANAMYJE PIRMUOSIUS ŽINGSNIUS ŽENGĖ IR „ KEISTUOLIŲ TEATRO“ PIRMOSIOS JAUNOSIOS KARTOS AKTORIAI, KURIE Į ŠIĄ VIETĄ RINKDAVOSI REPETUOTI. ČIA KILO IDĖJOS RENGTI MARGUČIŲ RIDENIMO ČEMPIONATUS, PAVADINTUS BIMBILDONO VARDU, GROJO IR PANKŲ GRUPĖ „ ERKĖ MAIŠE“...
KLAUSĖMĖS IR ŽALIO NAMO LEGENDŲ, IR PASKALŲ, RIMTAI KALBĖJOME APIE TAI, KAS VYKSTA JAME ŠIUO METU.
KAIP „ PALYDOVAS“ TAPO GYVŪNĖLIŲ PRIEGLAUDA?
Dar tarybiniais laikais kiekviename miesto mikrorajone veikė butų ūkio valdybos, turėjusios dabartinės namų valdos bei dalį seniūnijų funkcijų. Greta visų savo veiklų, jos turėjo pasirūpinti ir miesto rajonuose gyvenančiais vaikais, jaunimu bei jų užimtumu. Kaip sakė A. Lasauskaitė, tuo metu Vilniuje buvo apie 40 vaikų ir jaunimo klubų, o Žalianamyje veikė vienas jų – „ Palydovas“.
Vėliau „ Palydovas“ tapo gyvūnėlių prieglauda, į kurią žmonės sunešdavo jiems nereikalingus ar atrastus gatvėje gyvūnėlius. Žalianamis buvo apkrautas įvairaus dydžio narvais, narveliais, narveliūkščiais, kuriuose gyveno įvairiausi gyvūnėliai – katės, šunys, jūrų kiaulytės...
Istorijomis apipintas ir gyvūnėlių prieglaudos uždary-
........ 4 mas. Pasakojama, jog prieglaudos direktorė turėjo daug problemų su sveikata, taigi nustojo eiti į darbą, o tada jau ir gyvūnėliams prastai baigės – išgaišo visi.
Panaikinus gyvūnėlių prieglaudą, į Žalianamį Vilniaus savivaldybės Švietimo skyriaus iniciatyva vėl nuspręsta atkeldinti vaikus ir jaunuolius. Kaip pasakojo A. Lasauskaitė, „ keliavo komisija į žaliąjį namelį apžiūrėti patalpų, kuriose turėjo atsirasti vaikų ir jaunimo klubas. Jas, visas nugyventas, išpuvusiomis grindimis, atrado, suvokė, kad čia dar ir „ laisvas plotas“ buvo įkurtas: Žalianamis buvo tapęs dalies Antakalnio pankų susibūrimo vieta, kur grodavo ir repetuodavo ne tik „ Erkė maiše“, bet ir kitos pankų grupės“. „ Palydove“ teatralizuotus pasirodymus-koncertus rengdavo legendinė viena pirmųjų Lietuvos pankroko grupių „ Sa-Sa“.
„ Gretimo namo gyventojai pasakojo, kad čia būdavo triukšmaujama, o kartą ir gaisras buvo kilęs. Ką pankų
Antakalnio atviro jaunimo centro direktorė Aušra Lasauskaitė