Akvárium Akvárium | Page 3

Jak probíhá pravidelná údržba (a mnohem více) se můžete podrobně dozvědět v deníku. Obvykle měním 1/3 vody jednou týdně (občas jednou za dva týdny). Velmi se mi osvědčilo natáhnout zahradní hadici do koupelny, do vany, na její druhý konec přidělat odkalovačku (třeba jen provizorně izolepou), hadici přiškrtit a nalít do ní vody co se vejde. Po uvolnění hadice a ponoření "odkalovacího zvonu" už voda teče samospádem. Kvůli délce hadice ke kouplně asi 6m a převýšení pouze 1,5m není průtok vody nijak silný. To mi na jednu stranu dává moře času na důkladné odkalení nečistot, na druhou stranu to nelze nijak urychlit. V málo zarostlé nádrži je tento způsob nanejvýš efektivní a rychlý, v poměrně zarostlé nádrži to začíná být problém. Slyšel jsem, že v hustě zarostlých akváriích se dá pohodlně odkalovat tak, že hadici držíte v dlani a prsty prohrabujete lehce dno...chce to grif, který nemám.

Před i po odkalení vysbírávám uhnívající a opadávající listy, chomáče zelené vláknité řasy apod. Po odpuštění asi 1/3 vody během odkalování odpojím odkalovačku z jednoho konce hadice, druhý konec přišroubuji na vodovod a hadici v akváriu zajistím pod nasávání filtru, aby nevypadla. Pustím vodu (díky plynové karmě vlažnou) a hadici v akváriu držím na skleněné výztuze, po které voda vcelku rovnoměrně po celé délce přední stěny stéká.

Proč tak složitě? Pokud nechám vodu vtékat přímo do akvária, vytvoří v něm velké proudění a vzniklý vír strhne ze dna většinu zbytků nečistot (vesměs organických). Tím se voda zbytečně zakalí a trvá nějakou dobu, než se nečistoty zase usadí, ale hlavně velké množství organických nečistot ve vodě je naprosto ideální pro rozmnožení černé štětičkové řasy a řasy "vousaté" (obecně ruduch). Nevím, jak se jí přesně říká, ale anglicky je popisována myslím jako beared alge. Tuto skutečnost jsem si již několikrát ověřil.