PRESSKANNA
Presskanna för upp till 8 koppar. En modern design byggd på tradition. På glaskanna finns en tydlig måttskala som säkerställer perfekt bryggning. Det finns ett sekundärt mikrofilter i pipen som tar bort kaffesump. Glasbägaren är lätt att ta bort och diska i diskmaskinen. Måttsked är inkluderad. Ersättningsfilter och glasbägare finns tillgängliga som reservdelar.
RESERVGLAS PRESSKANNA
Reservglas till presskanna.
3 koppar JG-1-3 89:- Kolli 1 5 koppar JG-1-5 99:- Kolli 1 8 koppar JG-1-8 119:- Kolli 1
3 KOPPAR FP-1-3 269:- Kolli 4 5 KOPPAR FP-1-5 329:- Kolli 4 8 KOPPAR FP-2-8 399:- Kolli 4
MOCKABRYGGARE 3 KOPPAR
Med en mokabryggare kan du enkelt göra espresso hemma. Mokabryggaren är en uppgradering från Italiens Mokavista från 1930-talet. Mokabryggaren är gjord i kraftig aluminium som säkerställer optimal värmegenerering och korrekt vattentemperatur. Mokabryggaren är lämplig för olika hällar såsom gas, el och keramik. Fyllningslinjen inne i basen säkerställer att rätt mängd vatten tillsätts och genom glaset i locket kan du lätt övervaka bryggningen.
3 KOPPAR MV-1-3AL 289:- Kolli 4 6 KOPPAR MV-1-6AL 349:- Kolli 4
POUR OVER BRYGGARE MED ROSTFRITT MIKROFILTER
En riktig kaffeälskare tar gärna extra tid på sig för att kunna njuta av en ytterst vällagad kopp. Denna pour over kokare från Aerolatte behöver inget pappersfilter. Skopa helt enkelt ditt nymalda kaffe i stålmikrofiltret och placera det sedan i den värmebeständiga borosilikat glaskaraffen och häll sedan över varmt vatten. Filtret är etsat med superfina 0,2mm hål vilket låter rätt mängd komma igenom för att ge ditt kaffe en robust smak. Syraetsade hål är mycket mer effektivare än stansade eller laserade alternativ. Vilket skapar ett kaffe med bättre smak och är lättare att rengöra.
CF-2-GS 499:- Kolli12
ADELANTE AW 2026 S. 27