Aby každý stomik na Slovensku dostal to,čo mu patrí Publikácia | Page 2

Aby každý stomik na Slovensku dostal to , čo mu patrí
MUDr . Jaroslav Lúčan , PhD .
Predseda Rady odborníkov Slovenského združenia stomikov SLOVILCO
----------------------------------------------------------------------------------------
V októbri 2019 som sa zúčastnil Koloproktologického dňa s medzinárodnou účasťou v Nitre – Mojmírovciach . Sprevádzal ma aj prezident SLOVILCO Ing . Pavol Huserka , ktorý je stomik . Hlavná téma podujatia bola Pokročilý karcinóm kolonu a rekta . Kongres mal vysokú úroveň , excelentné prednášky poskytovali informácie o maximálnom úsilí chirurgov zachovať kontinentný konečník .
V Európe je Slovensko na prvom mieste vo výskyte karcinómu kolorekta . Ročne je to asi 4 – 5 tisíc prípadov , pričom v 60 % ide o pokročilé ochorenie . Operácie končia vo viac ako 40 % stómiou . Na uvedenom kongrese sa o stómiach zmienil iba doc . MUDr . A . Prochotský , CSc .
Incidencia stomikov na Slovensku je vyše 1 500 ročne . Prevalencia je okolo 10 000 stomikov . Je to veľký počet ľudí , ktorí si zaslúžia väčšiu pozornosť a starostlivosť , než akej sa im v súčasnosti dostáva . Chirurg stomika urobí , ale mal by mu zaistiť aj ďalšiu starostlivosť s odporučením postupu , aby jeho kvalita života bola čo najlepšia !
Stómia je vážnym zásahom do života človeka . Urobením stómie vzniká špecifická skupina zdravotne postihnutých ľudí – stomikov , ktorých počet stále pribúda .
Stomik je zdravotne postihnutý občan , ktorý má dočasne alebo trvale vyvedený dutý orgán navonok , najčastejšie hrubé črevo , tenké črevo alebo močové cesty , čím dochádza k zmene základných fyziologických funkcií , k neovládateľnému vyprázdňovaniu stolice , tenko črevného obsahu alebo moču neprirodzenou cestou s nutnosťou používania stomických pomôcok , dôsledkom čoho je výrazné zhoršenie celkovej kvality života ( Lúčan , 1996 ).
Úsilie o úspešné začlenenie stomika do bežného života viedlo k vzniku klubov stomikov . Stomické hnutie vo svete začalo v roku 1951 , t . j . pred 70 rokmi , keď dvaja lekári založili prvú svojpomocnú skupinu stomikov v USA . V Európe vznikla prvá svojpomocná skupina stomikov v Dánsku . Pri zrode Českého ILCO v roku 1992 boli doc . MUDr . T . Skřička , CSc . a stomik doc . RNDr . V . Kleinwächter . Na Slovensku bol založený prvý