ABF Skellefteå - Studietidning 13-14 | Page 17

RELIGION, PSYKOLOGI, PEDAGOGIK
” Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn.”- Benjamin Franklin religion, psykologi, pedagogik- aBF-SKOLAN

RELIGION, PSYKOLOGI, PEDAGOGIK

ABF-skolan hjälper dig slipa på kunskaperna

Efter regeringsskiftet 2006 blev det betydligt mindre resurser till utbildning och fortbildning i Sverige. Då försvann också de flesta av landets ABF-skolor som bidragit starkt till bildningsnivån i landet genom att stärka upp kunskaper inom skolans kärnämnen för den som behövt det. I Skellefteå har dock ABF-skolan kunnat fortsätta, om än i lite ny kostym.
I samband med Kunskapslyftet 1997 så blev ABF-skolan en viktig resurs som erbjöd hjälp för framför allt arbetslösa som saknade gymnasieutbildning. Men precis som namnet antyder var satsningen ett försök att höja kunskapsnivån i hela samhället. Något som dessutom fungerade mycket bra.
Regeringsskifte och nedmontering En viktig del av ABF-skolorna var korttidsstudiestödet, ett bidrag som man kunde söka för att gå i skolorna. Detta stöd plockades bort av alliansregeringen 2006 och det innebar praktiskt tagit slutet för ABF-skolorna och den kunskapsökning som skolorna medfört började avta direkt.
En ny väg Det finns dock fortfarande vissa möjligheter att få stöd för att gå i ABFskola, för den som har någon form av funktionsnedsättning. Genom detta har ABF Skellefteå kunnat fortsätta driva skolan, något som är ytterst ovanligt i landet. Linda Lif är ansvarig för verksamheten och hon är naturligtvis stolt över att den finns kvar.- Det är såklart roligt att vi är en av få avdelningar som inte har lagt ner. Dels når vi ju fortfarande deltagare men sedan är vi ju också redo vid ett kommande regeringsskifte och ett möjligt nytt kunskapslyft.

” Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn.”- Benjamin Franklin religion, psykologi, pedagogik- aBF-SKOLAN

Behöver du friska upp dina kunskaper i svenska, engelska, matematik eller samhällskunskap? I ABF-Skolan startar vi där du en gång” la av”. Vi garanterar att du kommer att upptäcka att de gamla skolämnena kan vara riktigt intressanta när de går i repris. ABF-Skolan är en utbildning i studiecirkelform där deltagarna läser en dag i veckan i 15 veckor under en termin, sammanlagt 120 timmar.
Alla som är intresserade av studier är välkomna till ABF-Skolan. Det finns även svenska för invandrare och utbildning för den som har särskilda behov. Vi har inga åldersgränser eller inträdeskrav. I första hand prioriteras personer utan gymnasiebehörighet. Den som har ett funktionshinder har möjlighet att söka korttidsbidrag från SPSM. Handikappanpassade lokaler och användarvänliga hjälpmedel finns.
Tid: 9.00-15.00 15 Träffar
Avgift: 2400 kr. exkl böcker( Böcker går att låna)
Info: Linda Lif linda. lif @ abf. se 076-814 71 63
17