Abdon 5/2018 Abdon 5_2018 | Page 34

32
,, Napríklad: rozprávam sa s vami: Samozrejme, racionálne viem, že sa vyprázdňujete, potíte a nebudem spomínať ďalšie veci, ale úplne doslova: keď s vami komunikujem, tieto skutočnosti nie sú súčasťou predstavy, ktorú o vás mám. Takže ak s vami komunikujem, v podstate nekomunikujem s vašimi reálnymi Ja. Komunikujem s virtuálnou predstavou vašich Ja. A táto predstava je reálna v zmysle, že bez preháňania konštruuje spôsob, akým s vami komunikujem "[ 6 ].
Táto informácia z vás neurobí milionára, ale iste má moc zmeniť váš pohľad na existenciu. A aj o tom sú predstavy:,, Predstavovať si znamená vzdialiť sa, vrhnúť sa do nového života " [ 7 ].
Môj názor je, že cesta k novému často vedie cez minulé. Možno preto rád chodím do archívov. V jednom som našiel model s názvom Pieskovisko [ 8 ]. Je to úžasná alegória na existenciu a tvorivú mentálnu aktivitu. Autorka taktiež hyperbolizuje isté východiská, v jednom som sa aj sám našiel. A veľmi to oceňujem. Určite so mnou bude súhlasiť aj platónsko-sokratovská tradícia, i keď to poviem Nietzscheho slovami:,, A beda všetkému žijúcemu, čo by chcelo žiť bez hádky o závažie a misku váhy, a o tých, ktorí vážia!" [ 9 ]
Pre účely tejto eseje spomínaný model trochu aktualizujem:
Deti sa hrajú na piesku s formičkami od rodičov, a majú veľké množstvo piesku, aj iného materiálu. Tiež však majú ruky a môžu si piesok ručne tvarovať. Svoje znalosti práce s rukami si zapisujú na papier a navzájom sa ich učia. No potom jeden staviteľ odmietol ukázať ostatným svoju techniku. Tým spáchal tvz. epistemic injustice, ak berieme piesok ako hodnoty, čo ten model implicitne naznačuje. Epistemic injustice je zakázanie niekomu pridať alebo požičať si vedomosti z,, kolektívneho bazéna vedenia " [ 10 ]. A toho sa desím. Prečo?
Pretože bez adekvátneho vzdelania, teda,, požičiavania si z " a rozširovania,, bazéna vedenia " vo všetkých oblastiach, nemôže byť demokracia. Kde nie je demokracia, tam nie sú ľudské práva. Kde nie sú ľudské práva, tam dialóg vystrieda tyrania.
Filozofi sú spolu s teológmi kritikmi a strážcami hodnôt. Hodnoty sú jednou z najdôležitejších oblastí ľudského života. Sú vo svete, sú dynamické. Musíme si len dávať pozor aby naše predstavy o hodnotách dokázali byť vzdialené, teda autonómne vo svojej reflexii, a zároveň vrhajúce sa k novej existencii.
A vari nás minulosť nenaučila, že búrku prinášajú najtichšie a najnenápadnejšie slová? [ 11 ]
Zdroje vyššie. compare = porovnaj. See also = pozri tiež. * Autorský slovenský preklad.

32