Abdon 3/2021 | Page 20

18
cynický prístup , no podľa toho , čo vidím okolo seba , zrejme prináša praktické výsledky . Naštrbené vzťahy sa vám takmer isto nepodarí opraviť . Ľudia dnes nevedia opraviť ani samých seba , nieto ešte svoje vzťahy . Azda sme za dve generácie stratili to , čo niekedy bolo ľudskou cnosťou ?)
2 . Vyhýbavý spôsob jednania môže byť založený na rôznych predpokladoch . Medzi tie ušľachtilejšie patrí názor , že ľudia sa už teraz snažia najlepšie , ako vedia a potrebujú za to cítiť uznanie . Ďalej to môže byť predpoklad , že iných nemôžeme meniť , alebo že na dôležité veci musia prísť sami . Predpoklad týkajúci sa precitlivelosti ľudí je menej ušľachtilý , ale často v zhode s realitou . Vyhýbanie sa konfliktom môže byť realizované cez lži , ktoré sa nabaľujú , až sa v nich skôr či neskôr zamotáte ako do pavučiny , z ktorej už nebude cesty von . Tiež sa vyhýbanie konfrontáciám nakoniec ľahko zmení na vyhýbanie sa ľuďom s ktorými hrozia , následkom čoho spôsobia nedôveru druhej strany a možno dokonca naštrbia aj jej iné vzťahy . Osobné zlyhanie sa potom mení na reťaz nehôd . Ďalej , týmto vyhýbavým prístupom azda človek aj slabne a buduje si vzorec úteku od akýchkoľvek komplikácií . Práve pre spomenuté dôvody túto metódu naozaj nemám rád . Uznávam , že je vhodná pre ľudí , ktorých častá kritika vytáča , alebo majú svoje tabu . Avšak tento spôsob jednania iba uľahčuje aktuálnu situáciu , čo je vždy draho zaplatené na úkor budúcnosti vzťahu . Keď si hypoteticky predstavíme , že budeme niekoľko rokov stretávať ľudí , ktorí sa nepríjemným dialógom zakaždým vyhnú , následok nie je zlý , ale priam hrozný . Ak nám nikto nepovie , v čom robíme chybu , dovolí nám ju opakovať znova a znova , a tak deformovať svoju osobnosť . V inom scenári zas druhá strana dlhodobo potláča svoj hnev , až nakoniec vybuchne o to mohutnejšie a to viac budeme prekvapení .
Som si vedomý , že môj pohľad na tieto metódy jednania nie je objektívny . Vidím predovšetkým výhody konfrontácie a nevýhody jej obídenia . No z môjho pohľadu vzťahy môže stabilizovať a skvalitňovať iba konfrontačný spôsob komunikácie za predpokladu , že je správne vysielaný a prijímaný oboma stranami . Oproti tomu vyhýbavý spôsob – ktorý som tu viac zhodil , ako predstavilnajprv vytvára u jednej strany falošný pocit harmónie , zatiaľčo druhá strana sa skryte trápi . Toto nie je postavené na pevných základoch a tak to nebude viesť k dobrým výsledkom ani v budúcnosti . Paradox je v tom , že obísť všetko negatívne je cieľom vyhýbavého spôsobu komunikácie , ktorý sám môže prerásť v problém a nakoniec vytvorí medzi ľuďmi priepasť a oddialenie , alebo ich dovedie práve k tej negativite . V zhode s výrokom filmového piráta Jacka Sparrowa to naozaj nie je samotný problém , ale prístup ľudí k problému , ktorý veci zruinuje .
Mojou záverečnou myšlienkou je nasledovné : Vo vzťahoch medzi ľuďmi zďaleka nejde iba o to , čo v nich je príjemné a nepríjemné . Ešte viac ide o to , čo je v nich autentické . Akonáhle autentickosť oplatíte falošnosťou a odhalí sa to , stvorí to iba nenávisť .

18