Abdon 1/2018 Abdon 1/2018 | Page 18

Pagaštan konský- Nechutí, ale lieči
BYLINKY / NEBYLINKY
Autor: Faliane Simen

Pagaštan konský- Nechutí, ale lieči

Latinsky: Aesculus hippocastanum L. Ľudovo: jírovec maďal, gaštan divý, gaštan konský
Ako ho spoznáš:
Opäť tu máme strom a asi najznámejší v našich končinách. Poznajú ho už najmenšie deti. Typické dlaňovité listy, majestátny obrátený strapec kvetov či ostnatý plod s gaštanmi vo vnútri. Kto by ako dieťa nevyrábal gaštanové pandrláky?
Kde a kedy ho nájdeš:
I keď pochádza pôvodne z južnej Európy, nájsť ho dnes môžeme takmer všade aj u nás. Obľúbené sú gaštanové aleje, stromoradia lemujúce dediny či mestá alebo výsadba v sadoch. 25 metrový bujne košatý strom sa nedá prehliadnuť najmä v máji a júni, kedy nádherne bielo zakvitne.
Čo a na čo ti bude:
Na lekárske účely sa zbierajú najskôr kvety, ktoré sa ručne trhajú a sušia. Práve z kvetov sa vyrábajú odvary, tinktúry, extrakty a liečivé čaje. Potom sa zbierajú listy, ktoré sú vyhľadávané pre svoj zvieravý účinok. Napokon sa zbierajú aj semená- gaštany. Po zomletí sa dajú použiť aj ako kŕmna gaštanová múka( nie pre človeka, ale pre zvieratá). Ďalším cenným artiklom je gaštanová kôra z cca 3-5 ročných konárov. Používa sa napr. proti horúčke.
Používa sa pri krvných a lymfatických obehových ťažkostiach, hemoroidoch, či na opuchy najmä pri tupých poraneniach. Má aj protizápalové účinky, znižuje krvnú zrážanlivosť a zlepšuje odolnosť krvných stien. Jedným slovom krvný zázrak. Čaj sa používa na žalúdočné a črevné kŕče. Tinktúra sa zas používa vnútorne pri bolestiach hlavy, kŕčovitom kašli, pri bolestiach kĺbov a zápaloch žíl.
16