A Jewish Ode to the Czech Republic (Czech) | Page 6

či na obchodní výprodeje , nýbrž ty , které propagují noční koncerty s hudbou Mozarta , Bacha a Vivaldiho , nemluvě o českých skladatelích jako je Dvořák , Janáček a Smetana .
Mimochodem , byla to Smetanova “ Vltava ”, která pravděpodobně inspirovala melodii izraelské národní hymny “ Hatikva ”. A hovořímeli o hudbě , sídlem České filharmonie je budova s výhledem právě na tuto řeku Vltavu . Její střecha je ozdobena sochami slavných skladatelů . Během války Adolf Hitler nařídil odstranit sochu Felixe Mendelssohna , protože byl židovského původu . Jeho vojáci se na střechu vyšplhali , ale nevěděli , která to je . A tak odstranili tu s největším nosem . Ukázalo se , že je to Richard Wagner , Hitlerův oblíbený skladatel !
Praha byla městem , plným energie a vitality tří dominantních kultur - české , německé a židovské .
Město pulzuje historií , stejně tak jako celá země . Pokud bychom hledali epicentrum Evropy nejen z geografického hlediska , ale i z hlediska její turbulentní historie , je to právě tady . Tahle historie je ale velmi vrstevnatá a ohromně komplikovaná . Velmi často se tu totiž posouvaly hranice , střídali vládci a dobyvatelé , včetně – kupodivu - Švédů , řešily se národnostní otázky ( Češi , Slováci , Moravané , Slezané , Rusíni , Židé , Maďaři , Romové , Němci , Poláci atd .), měnily se názvy a zuřily konflikty .
Když se podíváme pouze na 20 . století , i jen povrchní náhled nám zabere spoustu času .
Politici , kteří překreslovali mapy během Pařížské mírové konference v roce 1919 – americký prezident Woodrow Wilson , britský premiér David Lloyd George a francouzský premiér Georges Clemenceau – se museli vyrovnat s následky první světové války , včetně kolapsu staleté rakousko-uherské říše . Mezi mnohá zásadní rozhodnutí , přijatá v období oněch šesti měsíců , která měla změnit ( ne vždy k dobrému ) svět v následujících desetiletích , patřilo i schválení
2