Chcete-li porozumět jedinečnosti této podpory - může se České republice nějaká jiná země vyrovnat co do vášně a stálosti ? – podívejte se na to , co Tomáš Masaryk vyjádřil v roce 1918 : Židé budou požívat stejných práv jako všichni ostatní občané našeho státu ... Pokud jde o sionismus , vyjadřuji mu svou podporu jakožto obecnému národnímu hnutí židovského lidu , protože má velký morální význam . Sledoval jsem sionistické a národní hnutí Židů v Evropě a v naší vlasti a pochopil jsem , že to není hnutí politického šovinismu , ale snaha o znovuzrození národa .
Nebo Jan Masaryk , který v roce 1942 psal jako ministr zahraničních věcí v exilu : Před pětadvaceti lety Balfourova deklarace dala židovskému lidu naději do budoucnosti . Nikoho z nás ani ve snu nenapadlo , co přijde poté . Moje vláda i já vás chceme ujistit o naší velké podpoře a porozumění . A já osobně neustanu , dokud nebude lidská důstojnost navrácena synům a dcerám Izraele , kteří se zachrání ze spárů teutonských Belzebubů . Palestina je snad jediná hvězda na bouřlivé obloze dnešního bezpráví .
Nebo to , co prezident Beneš vyjádřil v roce 1947 na konferenci evropských sionistických federací v Československu : Především bude nutné radikálně a jednou pro vždy skoncovat s rasismem a antisemitismem . Zároveň by měly být splněny vaše snahy o nezávislou domovinu . Považuji vytvoření židovského státu v Palestině za jediné spravedlivé a možné řešení světového židovského problému . Slibuji , že kdykoli a kdekoli se k tomu naskytne příležitost , toto řešení podpořím .
Závěrem - antisemitismus v České republice není v dnešní době považován za velký problém , rozhodně ne ve srovnání s některými jinými evropskými zeměmi . Naopak , Židé , kteří sem přijíždějí , jsou vždy srdečně přijímáni .
Přesto není možné ignorovat prázdné místo na české mapě . Tam , kde se Židé počítali na desítky a stovky tisíc , kde hráli významnou roli v obchodním , vědeckém , kulturním a občanském životě země , kde se neustále střetávali v diskuzích nad otázkami náboženství , politiky a
12