ШТЕДЊА ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ
Много је економиста на овим просторима . Боље речено , свако од нас експерт је за економска питања . Као и за све друго , уосталом . Да имамо онолико пара колико има Јапан на пример , лако би их потрошили . Заиста смо стручњаци да потрошимо . Мука је што не умемо да зарадимо .
Срећом да сваки град , варошица или чак и веће село у Србији располаже макар с једним економским факултетом . Сваке године стасају нови дипломирани економисти , и резултати су видљиви . Раст производње , пад незапослености , пораст друштвеног производа и томе слично ! Додуше , проблем је у томе што се наши економски стручњаци не слажу . Једни имају свој поглед на економску плолитику , други сасвим супротан од својих колега . Трећи комбинују нешто треће и тако у недоглед . Највише верујем стручњацима школованим на елитним западним универзитетима . Такви су руководили привредом после Милошевића и збиља су постигли резултате . Дошли су без пребијене паре у џепу , становали код тетака и стрина , а сада их погледајте . Лимузине , јахте , станови , компаније у власништву , акције , банковни рачуни ... Знају људи свој посао !
Дежурни усрећитељи по питању економије тешили су народ на почетку кризе 2009 . да је криза наша шанса и да ми нећемо кризу ни осетити . Потом су страним инвеститорима даване награде за свако новоотворено радно место . Десетак хиљадарки у еврима ! Страни послодавац запосли српског радника , радник има права слична робу у старом Риму , ради до изнемоглости , без права на топли оброк , паузу и годишњи одмор , као и сличне реликте соцреализма , и зато буде награђен са 200 евра плате . Након две-три године на његово место дође свежа крв . Поново потпомогнут послодавац не треба да брине за нову радну снагу . Тога у Србији има у изобиљу !
Највећа тренутна дилема међу економистима је по питању штедње . Треба ли штедети и покренути уштеђеним средствима привреду или повећати потрошњу , како би се из те повећане потрошње покренула и производња , с тим и стандард ? Они први би ускратили расипање .
5