Запажамо и једну ретку – хронограмну честитку : DOČEKAJTE NOVU GODINU I SVIMA PUNO SREĆE ! па ће мудри читоци пронаћи и годину издања ове књиге , сабирањем лати- ничних слова поруке попут римских бројева . У додатку плус приказан је својеврсни хнумороскоп , тј цифроскоп јер се судбина човека везује за цифру животног циклуса . Овај последњи део књиге подстиче стварање , али и продужава живот јер читалац нема времена да размишља о проблемима који га свакодневно тиште .
Ово је збиља , како сам аутор каже , „ Благотворни лек да се од сурове стварности побегне у неки други , много лепши свет , а бриге забораве док ране не зацеле !“
Пешићева „ пенталогија +“, како је он назива , уствари је збирка са десетак врсти кратких форми . Она се не чита у једном даху , попут новела и романа , већ постепено , током читаве године , уз промишљање загонетног решења , са уживањем у времену и простору . Свака реч има овде своју тежину , свака реч мора бити егзактно тачна , или како би за те кратке форме рекао Вилијам Фокнер : „ Имате мање простора да будете аљкави и небрижљиви . У њима има мање простора за бофл .“ Наоко , све изгледа једноставно па имате утисак да би свако од читалаца могао ово написати . А то заправо могу само мајстори језгровитости и селективности , мајстори у сажимању битних људских искустава . У Нишу , децембра 2012 .
6