О КЊИЗИ “ НА КЛАЦКАЛИЦИ ”, ЗОРАНА СИМИЋА ЗОКСА
ЖИВОТ НА КЛАЦКАЛИЦИ
Међу корице књиге насловље са ,, Клацкалица ’’ стало је више од тристо шесдесет афоризама Зорана Симића , коме је то друга књига са истом тематиком . У складу са насловом , аутор се ,, клацка ’’ са животом , сликајући видљиве , мање видљиве , али и оне стране стварности које бисмо , најрадије , жељели прикрити .
У Симићевом афоризму , слика стварности понекад има опор укус недозреле оскоруше , понекад је шаљива а понекад , опет , горко саркарстична . У том нијансирању аутор настоји да се , колико је год то могуће , појава коју карактеризује , сведе на општу мјеру , односно на њену суштину , наглашавајући на тај начин у исто вријеме и њену универзалност . Најчешће теме којима се бави су животна свакодневница , социјални положај грађана , политика , људске мане и слабости . Бавећи се животом и са оне његове друге стране , аутор каже : ,, један је живот – али га треба истрпјети ’’ и додаје како је ,, бољи живот далеко – ако ме памћење не вара ’’. На тој релацији , између трпежа и наде , аутор , језиком афоризма , казује о односима међу људима , о различитим људским карактерима , њиховом понашању у различитим околностима , посебно о понашању људи на власти , или је боље рећи , о људима којима је власт једини животни кредо .
Доминирају , ипак , социјалне теме . Људи којима сиромашно спава на врату , аутор често доводи у корелацију са онима који су на високој љествици живота , да би резигнирано констатовао како ће ,, ако потраје глобална криза – цркнути и комшија и његова крава ’’ и како ћмо проблеме ријешити ,, кад нас не буде било ’’.
Згуснутим ријечима и језгровитим изразом , аутор је у неким афоризмима ,, руку под руку ’’ са народном изреком и народном пословицом , што је најбољи пут којим би , у тражењу аутентичности , требао корачати .
46