PROJOB Workwear 2024
FORBEDRE ARBEJDSVILKÅR New Wave Group ønsker altid at være tæt på produktfremstillingen . Vi har indkøbskontorer i Asien , hvor vores egne CSR-medarbejdere har ansvar for den daglige kontakt med leverandører , foretage besøg , kvalitetstjek og inspektioner . Alt er med målet om , at fremstillingen foregår med hensyn til sociale og miljømæssige aspekter .
New Wave Group er medlem af Amfori ( tidligere BSCI ) - et globalt initiativ , hvor virksomheder samarbejder om at forbedre arbejdsforhold i forsyningskæden . Alle medlemmer har en fælles adfærdskodeks baseret på ILO-konventionerne og FN ’ s erklæring om menneskerettigheder . Der er blandt andet krav om mindsteløn , reguleret arbejdstid , og at der ikke må forekomme børnearbejde . Som medlem af Amfori har vi også en forpligtelse til at vore leverandører skal revideres af et uafhængigt testinstitut . Vi arbejder således med både internt og eksternt eftersyn .
New Wave Group har også underskrevet Accord on Fire and Building Safety i Bangladesh , en international aftale mellem virksomheder og fagforeninger for at forbedre sikkerheden i tekstilindustrien i Bangladesh . Mere end 2 mio medarbejdere er direkte berørt af overenskomsten , som dermed er en af vores vigtigste projekter inden for social ansvarlighed .
155